Kalousek většině lidí uškodil. Se mnou by se měli líp, říká Vlastimil Tlustý

27.01.2017 7:10

Kvůli Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) si drtivá většina občanů pohoršila. Se mnou by se měli líp, tvrdí někdejší ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý. Na počátku tisíciletí připravil Tlustý pro ODS ekonomickou reformu a strana vyhrála volby, ale Tlustý nedostal prostor, aby mohl své plány přeměnit v realitu. Dnes Vlastimil Tlustý radí Pirátům, jak zařídit jednotnou dávku deset tisíc korun měsíčně pro každého. Bez práce.

Kalousek většině lidí uškodil. Se mnou by se měli líp, říká Vlastimil Tlustý
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ekonom a exministr financí Vlastimil Tlustý

Vlastimil Tlustý býval jednou z hlavních tváří ODS, ekonomickým expertem strany, který se stal prvním ministrem financí ve vládě Mirka Topolánka, měl velké plány. Předložil lidem ekonomickou reformu, na níž by prý vydělalo 97 % lidí – Tlustého ekonomické kolečko. Kabinet však nezískal důvěru. Ve druhé vládě Mirka Topolánka už se šéfem státní kasy stal Miroslav Kalousek (TOP 09) a tomu Tlustý takřka nemůže přijít na jméno.

„Když se stal ministrem financí levicově orientovaný Kalousek, který byl od začátku hlavním kritikem kolečka, bylo jasné, že z toho nic nebude,“ říká v rozhovoru pro deník Tlustý. „Moji slovenští přátelé, mezi nimi třeba ekonom a dnes politik Richard Sulík, spočítali, že zatímco Kalouskova antireforma znamenala pro 93 procent lidí minus, moje by přinesla 97 procentům peníze navíc. Jakmile jsem si to dovolil zkritizovat, celá Topolánkova vláda mi vyhlásila svatou válku,“ vzpomíná. Expremiér Topolánek naznačil, že Tlustého reformě nevěřil ani v předvolební kampani, ale na počátku tisíciletí to nahlas neříkal.

Teď Tlustý radí Pirátům a připravuje novou reformu. S nepodmíněným příjmem pro všechny občany ve výši 10 tisíc korun hrubého. Za předpokladu, že by stát vyplácel tuto dávku všem a všechny ostatní dávky by zrušil, mohlo by se to státní pokladně vyplatit. Ekonomický expert má za to, že tento nepodmíněný příjem bude nutností, protože současná prosperita brzy skončí, ale kola ekonomiky bude třeba udržet v chodu.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

„Všichni, kteří pracují, by si polepšili, protože by ke svému příjmu dostali i tento od státu. Pohoršili by si jen ti, kteří nepracují a jejich kvalifikací se stalo vyhýbat se práci a žít z dávek,“ přibližuje Tlustý myšlenku. „A jsem si jistý, že v části světa se to prosadí. Současná prosperita brzy skončí,“ doplňuje varovně.

Tlustý je dnes živnostníkem a poskytuje finanční poradenství – kupříkladu Pirátům, kteří na české politické scéně nepodmíněný příjem prosazují. Tlustý prý Piráty sleduje a možná je bude volit v podzimních volbách. „Ale nikam nechci vstupovat, ani kandidovat,“ tvrdí.

Spolu s Piráty jsou myšlenkou stálého příjmu bez práce pro každého nadšeni i Zelení, ale nikdo další na politické scéně pro tuto myšlenku prozatím nehoruje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura se ohradil proti pomluvám od Hrušínského, Láska se mu vysmál: Takto hájíte svobodu slova?

17:28 Okamura se ohradil proti pomluvám od Hrušínského, Láska se mu vysmál: Takto hájíte svobodu slova?

Senátor Václav Láska (SEN21) se podivuje nad jednáním předsedy SPD Tomia Okamury, který podal předža…