Kalouskovi ruply nervy. Jsme v hajzlu! Už se bouří i novináři. Křeček ombudsmanem. 91 hlasů stačilo

12.02.2020 18:29

Poslanci ve středu v prvním kole tajné volby nezvolili nového ombudsmana. Nejvíce hlasů získali kandidáti Stanislav Křeček a Vít Alexander Schorm, oba tak postoupili do druhého kola, které se konalo ještě v podvečer, z něj vzešel jako nástupce končící ombudsmanky Anny Šabatové prezidentský kandidát Stanislav Křeček. Miroslav Kalousek se po ohlášení výsledků nedokázal ovládnout. A další nepříliš pozitivní ohlasy už zaplňují internet.

Kalouskovi ruply nervy. Jsme v hajzlu! Už se bouří i novináři. Křeček ombudsmanem. 91 hlasů stačilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupce Veřejného ochránce práv Stanislav Křeček
reklama

V prvním kole tajné volby veřejného ochránce práv nikdo neuspěl. Ke zvolení bylo potřeba 90 hlasů. Stanislav Křeček získal 66 hlasů, Vít Alexander Schorm 47 hlasů a Jan Matys 20 hlasů.

Ve druhém kole získal Stanislav Křeček 91 hlasů, a stal se tak novým veřejným ochráncem práv. Veřejného ochránce práv volí Poslanecká sněmovna na šest let z kandidátů, z nichž dva navrhuje prezident republiky a dva Senát.

Někteří bezprostředně po volbě děkovali Milionu chvilek pro demokracii, který se svým hysterickým vyhrožováním demonstracemi podle některých postaral odsuzovanému Křečkovi o to nejlepší PR.

Naopak Miroslav Kalousek, předseda poslanců opoziční TOP 09, se ve vypjaté chvíli nedokázal zdržet vulgarismů. „Myslím, že jsme v hajzlu“ zasvítilo na jeho Facebooku společně se znechucenou úvahou o tom, že životopis a hodnotové zakotvení JUDr. Křečka je zrcadlem české společnosti.

A jako důkaz pro ty, kteří zvolení Křečka ombudsmanem nyní sledují s velkou nevolí, zveřejnil redaktor Radek Bartoníček ze serveru Aktuálně.cz na svém Twitteru zápis z Poslanecké sněmovny, jenž dokládá černé na bílém jeho vítězství ve volbě veřejného ochránce práv – pro Křečka hlasovalo 91 poslanců z celkem 175 poslanců, kteří hlasovali ve druhém kole volby. Pro druhého senátního kandidáta Víta Alexandera Shorma zvedlo v druhém kole ruku pouze 53 poslanců.

 

 

Nevelké nadšení z volby nástupce Šabatové projevil i šéfredaktor Respektu Erik Tabery: „Po Šabatové přichází Křeček. Nelze si představit lepší ilustraci dnešních časů,“ glosuje zvolení ombudsmana. Naprosto absurdní podle něj je, že takový člověk projde díky levicovým hlasům.

 

 

Editor Seznam Zpráv Jiří Hošek s Křečkovým zvolením vzpomněl rčení „udělat kozla zahradníkem“, které je však přežité a jeho nová, výstižnější a srozumitelnější verze pro 21. století je „křeček ombudsmanem“.

 

 

Podle novináře a pedagoga Davida Klimeše pomohlo Křečkovi získat post ombudsmana i to, že debata se zaměřovala jen na něj, tím se jeho – z počátku nedobré – šance zvyšovaly. „Kdyby opozice (a média) méně propadla obsesi jeho osobou, shodla se na Schormovi a sehnala pro něj podporu, mohlo to být jiné. Prezident se jistě dobře baví...,“ myslí si Klimeš.

 

 

„Křeček v pořádku, tohle je prostě dnešní sněmovní a společenská většina,“ zhodnotil dnešní  tajné volby ochránce veřejných práv ve Sněmovně komentátor Jindřich Šídlo.

Svůj názor řekl i k výhrůžkám spolku Milion chvilek pro demokracii, který po zveřejnění informace, že hnutí ANO má hlasovat pro Stanislava Křečka ve volbě ombudsmana, avizoval, že pokud se tak stane, bude se konat demonstrace. „Nevěřím, že by jediný poslanec volil Křečka kvůli Milionu chvilek, ale dá se to dobře využít,“ podotkl Šídlo.

 

 

I šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka se k nástupci Anny Šabatové vyjádřil jasně: „Volba diskriminační názory projevujícího člověka ombudsmanem je hanebnost zralá na rozpoutání občanské neposlušnosti.“

 

 

Křeček nám zase může být podle političky a předsedkyně Evropské unie žen Jany Spekhorstové  metodickou pomůckou, pokud si potřebujeme představit příštího prezidenta, premiéra, vládu, Parlament. K tomu ještě doplnila: „Koukám, že bychom mohli klidně založit federaci s Polskem...ještě že mají moje děti krále.ˇ

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…