Kam až soudruzi zajdou? Jiří Drahoš se zděsil, když si přečetl slova Vojtěcha Filipa o srpnu 1968. A nastala mela

14.08.2018 16:44

Předseda komunistů Vojtěch Filip pravil, že za invazi do naší země v roce 1968 nenesou primární odpovědnost Rusové. O invazi rozhodl Leonid Iljič Brežněv, což byl Ukrajinec. Svým vyjádřením rozpoutal slovní rodeo.

Kam až soudruzi zajdou? Jiří Drahoš se zděsil, když si přečetl slova Vojtěcha Filipa o srpnu 1968. A nastala mela
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip a generální tajemník portugalských komunistů Jerénimo Carvalho de Sonsa
reklama

„Rusové za invazi v roce 1968 nemůžou, Brežněv byl Ukrajinec,“ zaznělo z úst šéfa komunistů Vojtěcha Filipa v rozhovoru pro britský deník The Guardian. Dění kolem srpna 1968 je prý dnes vykládáno lživě protirusky. „Nikdo nenapíše, že celá idea je postavená na protiruském stanovisku. V sovětském politbyru byl v té době jediný Rus, který hlasoval proti (invazi). (Tehdejší vůdce Sovětského svazu Leonid), Brežněv byl z Ukrajiny. Hlavní silou invazních armád byli Ukrajinci,“ citoval britský list předsedu KSČM. Citát převzala ČTK.

Anketa

Je Václav Klaus mladší dobrý politik?

91%
9%
hlasovalo: 14160 lidí

Když si to přečetl profesor Jiří Drahoš, neúspěšný prezidentský kandidát a nyní uchazeč o post senátora na Praze 4, sáhl k paralele se druhou světovou válkou. Pokud bychom vyjádření šéfa komunistů brali za bernou minci, mohli bychom říci, že druhou světovou válku nerozpoutali Němci, nýbrž Rakušané, protože Hitler byl přece Rakušan.

„To, že Rusové nemohou za srpnovou invazi, protože Brežněv byl Ukrajinec, je jako tvrdit, že Němci nezačali druhou světovou válku, protože jistý člověk byl Rakušan. Kam až jsou soudruzi schopni zajít v relativizaci našich dějin?“ zeptal se Drahoš na sociální síti.

Ve stejném duchu se vyjádřil i známý český lékař Roman Šmucler.

Novinář MF Dnes Václav Janouš Filipovu úvahu rozvedl ještě dál. „Jo a v pětačtyřicátém nás neosvobodili Rusové, protože Josif Vissarionovič Stalin byl Gruzínec, za druhou světovou válku nemohou Němci, protože Adolf Hitler byl Rakušák, a čeští komunisté nemohli za normalizaci, protože Vasil Biľak a Gustáv Husák byli Slováci.... Bože...,“ nevěřil vlastním očím novinář.

Naproti tomu europoslanec Jaromír Štětina zvolený za TOP 09 dal svým způsobem Filipovi za pravdu. Ale opravdu jen svým způsobem. Za invazi z roku 1968 prý nemohli Rusové nebo Ukrajinci, ale komunisté. „Rusové za invazi v roce 1968 skutečně nemůžou, můžou za ni bolševici bez ohledu, zda národnosti ruské, ukrajinské či české, pane Filipe,“ napsal europoslanec.

Předseda ODS Petr Fiala by prý od komunistů ani jiný názor v podstatě nečekal. Ve vyjádření pro ČTK si jen posteskl, že se komunisté znovu dostali k podílu na moci, za což můžeme poděkovat předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO) a jeho koaličním partnerům z ČSSD v čele s Janem Hamáčkem.

Názoru komunistů se nijak nedicil ani předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil. „Překrucování historie vždy bylo a je doménou totalitářů a vůdců antidemokratických sekt. Vojtěch Filip se se svými výroky o roce 1968 nepokrytě zařadil mezi ně. Snahou vyvinit Rusko z okupace se zároveň stal pouhou loutkou sílícího stalinistického křídla KSČM,“ reagoval předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Marketingový expert Jakub Horák vyjádřil svůj názor na Filipův výrok stručně a jasně. „Ten estébák je fakt na ránu,“ napsal Horák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaké aktivistické šílence tu zaměstnávají veřejná média... Pak vysílání vypadá jako politické školení, chápe Vyoral

14:58 Jaké aktivistické šílence tu zaměstnávají veřejná média... Pak vysílání vypadá jako politické školení, chápe Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Je zajímavé, jaký šílenec může pracovat ve veřejnoprávním médiu. To…