Kam půjdete, pane Kajínku? ČT odpověď čerstvě svobodného muže usekla a pustila britskou premiérku. My poslouchali dále

23.05.2017 13:56

Dojatý Jiří Kajínek již opustil po 23 letech brány rýnovické věznice. Po propuštění poděkoval všem přítomným novinářům, kteří na něj čekali. Kajínek dnes dostal milost od prezidenta Miloše Zemana.

Kam půjdete, pane Kajínku? ČT odpověď čerstvě svobodného muže usekla a pustila britskou premiérku. My poslouchali dále
Foto: repro ČT
Popisek: Propuštěný Jiří Kajínek
reklama

„Chtěl bych strašně moc poděkovat všem lidem, kteří mě podporovali a dodávali mi sílu. Moc vám děkuju,“ řekl krátce po svém propuštění za mohutného cvakání fotoaparátů.

Původně chtěl odejít nepozorovaně, což mu nebylo umožněno. Když pak onu nabídku dostal, rozhodl se, že přijde před novináře. „Vzhledem k tomu, že na mě čekáté od čtvrtka, bylo by sprosté se vám vyhnout,“ dodal. Původně však snil o tom, že by nejraději opouštěl brány věznice v Mírově osamocen, a šel by pěšky do Mohelnice. I takto je však ze své milosti nadšen.

Anketa

Vrátí se během života ještě Jiří Kajínek do vězení?

11%
89%
hlasovalo: 2289 lidí

Když se jej pak novináři ptali, kam půjde po svém propuštění, diváci veřejnoprávní České televize se jeho odpovědi nedočkali. Televize ji usekla a pustila vyjádření premiérky Theresy Mayové k útoku v Manchesteru.

Mnohé servery však jeho slova přenášely dále. „Budu moc rád, když se budu moct nadechnout a rozkoukat se,“ řekl mimo jiné Kajínek novinářům, které požádal i o respekt soukromí. Prý má různé pracovní nabídky, ale o všem se teprve rozhodne. „Doufám, že mne necháte dojít domů. Už jste tady dlouho, tak třeba budete chtít taky domů,“ podotkl.

Kajínek se pak ve svých slovech pustil mimo jiné i do Václava Havla a do Václava Klause. Havel mu totiž podle všeho slíbil milost, Klaus ho též nepropustil. „Miloš Zeman mi nic neslíbil. Ale od začátku se přimlouval za nový proces mimo Plzeň. Pan prezident se přimlouval přes čtyři roky. Já osobně si to vysvětluju tak, že prezident Zeman věci vzal do svých rukou a rozhodl se pro milosrdenství. Neřekl, že jsem nevinný,“ podotkl s tím, že je vděčný. Pohovořil i o svém zdraví, jež není úplně v pořádku, jak řekl Kajínek. Osobní věci pak rozdal spoluvězňům a dozorcům, kteří mu omilostnění přáli. 

Byl by také rád, když by došlo k obnově procesu. Před svým odjezdem se pak dočkal potlesku. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

22:38 Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

Vláda vyhlásila opět nouzový stav. Od pondělí na tři týdny bude také výrazně omezen pohyb osob. Pro …