Kam zmizela odposlouchávací zařízení? Vyšetřovatelé řeší závažnou spojitost s Babišem

3. 8. 2018 6:55

Pod dohledem vrchního státního zastupitelství stále probíhá vyšetřování, kam zmizelo odposlechové zařízení známé jako Agáta, jinak také IMSI Catcher. Podle informací páteční MF Dnes už se ví, kam zmizelo šest těchto přístrojů určených především na poslech mobilních telefonů. Státní zástupci však věnují pozornost i tomu, jakou roli mohl hrát v kauze zmizení Agát premiér Andrej Babiš (ANO).

Kam zmizela odposlouchávací zařízení? Vyšetřovatelé řeší závažnou spojitost s Babišem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš
reklama

Před časem vyšlo najevo, že česká rozvědka  - Úřad pro zahraniční styky a informace - měla mít mimo jiné šest odposlechových zařízení Agáta. Jenže neměla. Agáty někam zmizely. Protože jde o velmi citlivé odposlechové zařízení, rozjelo se pod dohledem státních zástupců v Praze vyšetřování. A teď už se ví, kam Agáty zmizely, Pět přístrojů prý ÚZSI předal do Egypta. Proč zrovna do Egypta? Odposlechová zařízení si prý vybrali sami Egypťané jako odměnu za to, že svým českým kolegům z rozvědky pomohly osvobodit českého misionáře Petra Jaška vězněného v Súdánu.

A jeden se našel v české bezpečnostní agentuře. „Není však jisté, zda šlo o oficiální operaci rozvědky, nebo o pokus, jak jinak nelegální vybavení vyvést z eráru. ÚZSI totiž často využívá k nákupu podobné techniky například krycí firmy nebo právě bezpečnostní agentury, aby nebylo možné zjistit, kdo zařízení bude skutečně používat," napsal deník.

Státní zástupci ale prověřují ještě jednu větev kauzy Agáta. Vedle majetkové roviny případu řeší také možnost, zda jedna z Agát nebyla použita k odposlechu premiéra Andreje Babiše, který hovořil s bývalým novinářem MF Dnes Markem Přibilem. Části jejich rozhovorů kolovaly po sociální síti twitter. Uveřejnila je tehdy skupina Šuman a měly dokazovat, že Babiš ovlivňuje chod svých médií i jako politik. MF Dnes a další média, která před pěti lety Babiš koupil, dnes najdeme ve svěřeneckém fondu předsedy vlády.

O tom, že se státní zástupci věnují i této možné větvi, informoval Český rozhlas.

V pátek odpoledne by měl ministr vnitra dostat informace o tom, co se dělo s majetkem rozvědky, ale informace médiím nepředá, protože jde o utajované informace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Migranti a nákaza. Prymula mluvil tak, že nejtvrdší kavárnu nepotěší

12:15 Migranti a nákaza. Prymula mluvil tak, že nejtvrdší kavárnu nepotěší

Roman Prymula rozhodně není při svém vstupu na ministerstvo zdravotnictví nepopsaným listem. Z jeho …