Kamarádi domobranců! ČT útočí na svaz bojovníků za svobodu: Je to prý vážné

21.10.2019 7:14

Šestimilionová státní dotace pro Český svaz bojovníků za svobodu. Ministerstvo financí ji stejně jako v minulých letech připravilo do návrhu státního rozpočtu. Mezi poslanci budí ale výše finanční podpory emoce. Už loni opozice navrhovala peníze kontroverznímu svazu snížit. Neuspěla. Letos se o to chce pokusit znovu. Svaz bojovníků už několik let čelí kritice, třeba za projevy předsedy Jaroslava Vodičky nebo za to, že udělil medaili komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi známému tím, že zasahoval proti demonstrantům v lednu 1989. Reportáž o svazu odvysílala Česká televize v pořadu 168 hodin.

Kamarádi domobranců! ČT útočí na svaz bojovníků za svobodu: Je to prý vážné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Vodička

Beskydská organizace Svazu bojovníků za svobodu podle zjištění reportérů České televize také spolupracuje se dvěma spolky, které Ministerstvo vnitra označilo za vážné bezpečnostní riziko. Jde o Národní domobranu a Československé vojáky v záloze za mír.

Reportéři poukazují také na loňský 28. říjen, kdy předseda svazu Jaroslav Vodička sklidil kritiku za svůj projev ve slavnostním sále na Vítkově. 

Letos přichází změna. Bojovníci prý z vlastní iniciativy tentokrát budou slavit v Míčovně Pražského hradu. Ale ne všude jsou vítáni a ne všude je ještě chtějí finančně podporovat. Kritiku totiž vyvolaly i další veřejné projevy předsedy svazu. Letos poprvé nesměl vystoupit na terezínské tryzně ani na pietě v Lidicích. Svaz už nechtějí podporovat některá města i Královéhradecký kraj. Dotace buď snižují, nebo ruší úplně.

„Ten důvod je jednak vystupování předsedy, zároveň neschopnost jednotlivých článků vůbec naplnit to, co chtějí, tedy konkrétní projekty, některé nebyly naplněny,“ uvedl například hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán. „Český svaz místo toho, aby se věnoval připomínání obětí totalit, se podle mého názoru víc věnuje adoraci komunistického režimu,“ doplnil primátor Plzně Martin Baxa. 

Kritika zní i ze Senátu. Ten si dokonce v únoru odhlasoval doporučení neúčastnit se akcí Českého svazu bojovníků za svobodu. „Jednání tohoto svazu je amorální. V současném vedení toho svazu jsou lidé, kteří jednak byli opakovaně v KSČ, byli konfidenti Veřejné bezpečnosti, nebo dokonce pracovali ve složkách StB,“ nechal se slyšet senátor Jiří Růžička.

„To je věc Senátu. Do toho mě netahejte,“ nechtěl se k celé věci vyjadřovat šéf svazu Vodička. A sdílnější nebyl ani první místopředseda Emil Kulfánek. „Nechápu, proč ústavní činitelé přijímají – v tomto případě hovořím o Senátu Parlamentu České republiky – takové rozhodnutí,“ uvedl. 

V prosinci budou poslanci schvalovat státní rozpočet a s ním i dotaci pro svaz bojovníků. Přestože spolek čelí už několik let kritice, na výši státní podpory se to nijak neodráží. 6 300 000 Kč mu Ministerstvo financí připravilo i pro příští rok. Dělá se to tak totiž prý už od devadesátých let. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) přitom sama přiznává, že její úřad nebyl spokojen s tím, jak svaz loni dotaci vyúčtoval. Ministerstvo tedy poslalo kontrolu. Na její výsledek se stále čeká. Poslední slovo k dotaci budou mít poslanci. Dohadovali se kvůli ní už loni. Premiér Andrej Babiš tehdy nejdříve tvrdil, že bude proti. Komunisti ale pak pohrozili, že bez schválení 6 000 000 pro svaz nepodpoří celý rozpočet. Premiér se nakonec při hlasování o návrhu na výrazné snížení dotace zdržel. Většina jeho klubu byla proti, a tak bojovníkům šest milionů zůstalo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět řídí úzká skupina bohatých, tvrdí Robejšek. Chtějí mít ze světa přísný pracovní tábor, varuje

12:02 Svět řídí úzká skupina bohatých, tvrdí Robejšek. Chtějí mít ze světa přísný pracovní tábor, varuje

Politolog Petr Robejšek v rozhovoru pro server Kupředu do minulosti konstatoval, že jsme jako lidstv…