Karty na stole: Podmínky a pravidla příměří v Sýrii

23.02.2016 14:02

Podrobnosti o dohodě o příměří v Sýrii, kterou mezi sebou uzavřely Rusko a USA, zveřejnil na svém facebookovém profilu Josef Kovařík. Jeho status mimo jiné sdílel i analytik a bývalý člen Rady Českého rozhlasu Štěpán Kotrba.

Karty na stole: Podmínky a pravidla příměří v Sýrii
Foto: Markéta Kutilová
Popisek: Snímky zachycují kurdské bojovníky na hranici s Islámským státem.
reklama

Válečný stav má být ukončen o půlnoci dne 27. února 2016 damašského času za podmínek, které jsou nedílnou součástí rusko-amerického prohlášení.

Válka skončí v pátek

Podstata podmínek spočívá v tom, že před polednem dne 26. února 2016 všechny válčící strany v Sýrii partnerům Rusů nebo USA musí potvrdit svůj závazek k příměří a oznámí svou lokalizaci. Ruská a americká armáda na společných mapách toto území identifikují. Proti nim se bojové operace ozbrojených sil Syrské arabské republiky, ruských ozbrojených sil a koalice vedené USA nepovedou.

Zároveň členové opozice přestanou bojovat proti ozbrojeným silám Syrské arabské republiky a skupinám, které jim poskytují podporu.

Islámský stát, Fronta an-Nusrá a další teroristické organizace uznané Radou bezpečnosti OSN jsou z příměří zcela vyloučeny. Útoky na ně budou pokračovat.

Vznikne horká linka

Je zásadní, aby Rusko a Spojené státy jako spolupředsedové Mezinárodní skupiny o Sýrii byly připraveny k vytvoření účinného mechanismu pro sledování dodržování příměří na obou stranách. Tedy jak ze strany syrské vlády, tak i ze strany ozbrojených opozičních sil.

Proto bude vytvořena „horká linka“, a bude-li to nutné, také pracovní skupina pro výměnu informací. Rusko bude zabezpečovat nezbytná opatření s legitimní vládou Syrské arabské republiky. Totéž by měly dělat USA a jejich spojenci s frakcemi, které podporovaly.

Dohodnutý společný postup může reálně ukončit krizovou situaci v Sýrii.

Celé znění příspěvku Josefa Kovaříka, který sdílel mimo jiné i Štěpán Kotrba:

podstata mírové dohody RF a USA o Sýrii:

Bylo dosaženo dohody o ukončení válečného stavu v Sýrii na dobu po půlnoci ode dne 27 února 2016 Damašského času za podmínek, které jsou nedílnou součástí Rusko-amerického prohlášení.

Podstata podmínek. Před polednem dne 26 února 2016, všechny válčící strany v Sýrii nám nebo americkým partnerům musí potvrdit svůj závazek k příměří a oznámí svou lokalizaci. Ruská a americká armáda na společných mapách toto území identifikuje. Proti nim se bojové operace ozbrojených sil Syrské Arabské republiky, ruských ozbrojených sil a koalice vedené USA nepovedou. Členové opozice přestanou bojovat proti ozbrojeným silám Syrské Arabské republiky a skupinám, které jim poskytují podporu.

ISIS, "DZHABHAT EN-Nusry" a další teroristické organizace uznané Radou bezpečnosti organizace Spojených národů jsou z příměří zcela vyloučeny. Útoky na ně budou pokračovat.

Je zásadní, aby Rusko a Spojené státy jako spolupředsedové Mezinárodní skupiny o Sýrii byly připraveny k vytvoření účinného mechanismus pro provádění a sledování příměří obou stran, jako je syrská vláda a ozbrojené opoziční skupiny.

Proto bude vytvořena "Horká linka" pro spojení a bude-li to nutné také pracovní skupina pro výměnu informací. Rusko bude zabezpečovat nezbytná opatření s legitimní vládou Syrské Arabské republiky. Doufáme, že totéž budou dělat USA s jeho spojenci a frakcemi, které podporovali.

Byl dohodnut společný postup s USA stranou, který může reálně ukončit krizovou situaci v Sýrii. Ukáže opravdovou možnost ukončení krveprolití a násilí. Výsledkem musí být úleva a humanitární přístup ke všem syrským občanům.

Hlavní věc je, že jsou vytvořeny podmínky pro zahájení skutečného politického procesu prostřednictvím širokého mezinárodního dialogu v Ženevě pod záštitou OSN.

Nedávná historie, bohužel, zná spoustu příkladů, kdy jednostranné, OSN nepovolené akce ve prospěch krátkodobých politických zájmů, nebo oportunistické zájmy vedly k dramatickým výsledkům. Těchto příkladů mají všichni plná ústa: Somálsko, Irák, Libye, Jemen.

V tomto kontextu Rusko-americká dohoda o příměří v Sýrii, jejich společné provádění, v koordinaci se všemi členskými zeměmi s mezinárodní podporou skupiny pro Sýrii může být příkladem odpovědné práce na základě pravidel mezinárodního práva a zásad OSN při působení mezinárodního společenství proti hrozbě terorismu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…