Katar dodá plyn Německu, hlásí se i Itálie

29.11.2022 12:17

Po Číně uzavřelo s Katarem dlouhodobý kontrakt na dodávky zkapalněného zemního plynu i Německo. LNG má do Německa dodávat od roku 2026, což odpovídá zprávám, že dřívější kontrakty jsou již vyprodány. O LNG má zájem také Itálie, ta ale řeší problémy s nedostatkem terminálů.

Katar dodá plyn Německu, hlásí se i Itálie
Foto: Repro Youtube
Popisek: Plynové potrubí - ilustrační foto

V současné době je Katar známý hlavně kvůli fotbalovému mistrovství a kontroverzním pravidlům s ním spojených. Ovšem dlouhodobě je toto království známé hlavně vývozem energetickým surovin. Jak dnes informovala agentura Reuters, katarská QatarEnergy uzavřela kontrakt, že bude po dobu patnácti let zásobovat zkapalněným zemním plynem Německo. A to od roku 2026. Má se jednat o dva miliony tun LNG ročně. Zásoby plynu budou dopravovány lodí do terminálu Brunsbuettel.

Nedávno pak stejná firma uzavřela podobný kontrakt s čínskou firmou Sinopec, ovšem ten je na téměř dvojnásobnou dobu, 27 let.

Že dodávky začnou až od roku 2026 odpovídá zprávám z Japonska, tedy že dlouhodobé kontrakty začínající dříve jsou vyprodány.

Po invazi Ruska na Ukrajinu se poptávka LNG značně zvýšila. Německo začalo budovat terminály a dle ČTK bude plovoucí terminál v severoněmeckém Lubminu zanedlouho funkční.

Plány na expanzi v této oblasti má také Itálie. Šéf milánské energetické firmy Eni dle Reuters prohlásil, že země by potřebovala čtyři další terminály. V současné době má tři, s kapacitou 17 miliard metrů krychlových plynu. Dle šéfa Eni je tato kapacita nedostatečná, když se Itálie snaží nahradit ruský plyn přicházející potrubím zkapalněným plynem zejména z Afriky, konkrétně z Alžírska a z Egypta.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jaké jsou důvody pro zvýšení věkové hranice odchodu do penze ?

Jaké jsou důvody pro změny odchodu do penze našich občanů v 68 letech,když v žádném evropském státě není hranice odchodu do penze tak vysoká, přičemž spousta zemí je na tom ekonomicky podstatně hůře ? Nejde ze strany KDU-ČSL o další asociální opatření ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

8:31 Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

Diplomat a politolog Petr Drulák odpovídal na otázky moderátora i publika na kanálu Zákony bohatství…