Kauza „řidič Železný“ úplně jinak: Pravda o videu?

22.03.2023 9:25 | Ze sítí

„To video je nejtrapnější mediální útok, který jsem kdy viděl či sám zažil.“ To jsou slova někdejšího ministra financí a poslance Miroslava Kalouska (TOP 09), která napsal ke kauze kolem moderátora veřejnoprávní České televize a řidiče Jakuba Železného. „To opravdu nikoho nezajímá, jak je možné, že toto video bylo zveřejněno?“ zeptal se advokát Radek Pokorný. Jaká je tedy pravda o videu, které ovládlo veřejný prostor? Železný dnes pro Blesk.cz prohlásil, že odchází na nemocenskou.

Kauza „řidič Železný“ úplně jinak: Pravda o videu?
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Moderátor Jakub Železný.

Ve čtvrtek 16. března zveřejnila Městská policie Praha video z nočního zásahu na Václavském náměstí. Na videu strážník peskuje řidiče, který neohleduplně zaparkoval na přechodu. A muž, jehož tvář je na videu rozmazaná a jeho hlas je změněn, si stěžuje, že na něj je strážník arogantní. „A navíc ještě lžete,“ doplnil řidič vozu značky Audi. Strážník si pak od něho vyžádal občanský a řidičský průkaz a také osvědčení o registraci vozidla. Během celého zákroku byl řidič poněkud konfliktní a stěžoval si, že je strážník arogantní. „Já jsem neparkoval na přechodu, já jsem stál tady, měl jsem velmi důležitou věc a chtěl jsem za minutu odjet. A váš kolega, jak se choval. Já jsem neparkoval na přechodu,“ argumentoval dotyčný.

Co se týče pokuty, muž požadoval, „aby mu poslali složenku“, ale nechtěl nic podepsat. „Tak tam udělám křížek a kolečko, to je třeba můj podpis,“ hádal se. „Pokud jste ten, kdo si myslím, že jste, chovejte se trošku... Jo?“ nastínil strážník, že se jedná o známou osobnost. „Prosím? A dost! A dost! Já už vás mám dost! Opravdu toho mám dost!“ nereagoval na tento pokus řidič vůbec pozitivně. A volal telefonem pro příjezd „kontrolního orgánu na dva arogantní strážníky“.

„Pane řidiči... Jako dýchat vám je asi zbytečné dávat, ale test na drogy by nebyl špatný,“ řekl pak jeden ze strážníků, což odvozoval z řidičova chování a obviňování. „Pán tady zastavil na V13, před přechodem pro chodce, přišel jsem ze strany spolujezdce, spustil jsem si červenou svítilnu, zaklepal jsem, naznačil jsem mu, aby odjel, pán se rozjel, zastavil tady na přechodu pro chodce a začal tady křičet a obviňovat mě, že nejsem žádný strážník, žádný policista, že nemám pravomoci, takže jsem si spustil videozáznam,“ popsal celou situaci strážník.

Muž pak vedoucímu strážníků popisoval, jak zastavil na bílých pruzích a tuto chybu uznal. Ale když viděl, že strážník natáčí, tak řekl: „Tak ale to mi nepřipadá úplně správný.“ Strážníkův kolega na něho prý řval, když byl zrovna s kamerou jinde. Následovala rekapitulace epizody „křížek kolečko“ a obviňování, že strážníci lžou.

„Pane inspektore, já jsem sám vašeho kolegu vyzval, aby mi tu pokutu dal. Protože mi vadilo arogantní chování. Že mi vadilo, že mi bouchá na okno. Že pak na mě takhle ukazuje, ať jedu. Já jsem k němu přijel, stáhl okýnko, chtěl jsem to s ním vyřešit, vysvětlit mu situaci, vysvětlit mu, proč jsem tady byl. To ho vůbec nezajímalo, začal na mě ječet, doslova ječet. A tvrdil, že to bylo proto, abych ho dobře slyšel. Jo, fajn. Pak tvrdil, že nekřičel. Jo, dobře. Mně to prostě vadí. A on na mě začal řvát, že jsem se koukal do mobilu a (neslyšitelné),“ popisoval řidič situaci a nakonec se dostal k tomu, že vyzval strážníka, aby mu kvůli strážníkovu arogantnímu chování dal pokutu a neřešil přestupek domluvou.

Kromě toho se řidič odmítl podrobit testu na drogy, takže na místo byla přivolána Policie ČR. A jako poslední ještě strážník odjíždějícímu řidiči vytkl nepřipoutání se. Což už ovšem na místě řešit nechtěl. Jak se následně ukázalo, řidičem byl moderátor veřejnoprávní televize Jakub Železný. Ten dnes pro server Blesk.cz uvedl, že je toho na něj moc a odchází na nemocenskou. Podle svých slov potřebuje trochu klidu pro sebe a své zdraví. „Jsem s lékařem domluven na možnosti pracovní neschopnosti poté, co skončím pracovní turnus tento týden, abych co nejmíň omezil kolegy. Tak, jak jsem je ani na den neomezil v minulých, pro naši rodinu nejtěžších chvílích v našich životech,“ řekl Jakub Železný Blesku.

„To video je nejtrapnější mediální útok, který jsem kdy viděl či sám zažil. A že jsem jich viděl a zažil. Nevím, zda se na Městské policii Praha umí stydět. Ale jestli to umí, tak by měli,“ poznamenal Miroslav Kalousek v reakci na Twitteru.

„Já si z toho nejdřív dělal na Twitteru prdel, neb jsem si myslel, že na něm je nějaký instagramový influencer. Myslel jsem si, že se jedná o aktuální zásah a únik záznamu. Pak mi zatrnulo, když jsem se dozvěděl, že je to starý případ a řízené zveřejnění. Qui bono?“ zareagoval následně také majitel Seznamu Ivo Lukačovič. 

„To opravdu nikoho nezajímá, jak je možné, že toto video bylo zveřejněno? Už jsme se všichni úplně zbláznili?“ poznamenal advokát Radek Pokorný.

To opravdu nikoho nezajímá, jak je možné, že toto video bylo zveřejněno? Už jsme se všichni úplně zbláznili? https://t.co/e6uSDO08PP

— Radek Pokorny (@tomasek2006) March 21, 2023

Videem se zabývaly jak Novinky.cz, tak iDNES.cz. Železný pak včera krátce po poledni učinil doznání. „Včera mě ‚přepadla‘ bulvární TV (její právo) k jakémusi videu. Nechápal jsem. Tak jsem dnes zhlédl: Vteřina, kdy se dovíte: blízký se neuzdraví. Zastavíte. Blbě. Strážník hned řve. PAK zapne kameru. (A MP video sestříhá). I tak měla má reakce být jiná! Mrzí mě to, omlouvám se.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Arogantní spratek , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKorekt , 22.03.2023 11:06:02
Pouze potvrzuje svou arogancí a sebestředností co je zač. Zřejmě je to rodinný rys.

| 15 | 0

Další články z rubriky

,,Zloděje nepodporovat.” Zaměstnává ji Billa. A asi se budou divit

9:42 ,,Zloděje nepodporovat.” Zaměstnává ji Billa. A asi se budou divit

Co v Polsku pořídíte za 5 000 nebo 6 000 Kč, to v Česku vyjde na 8 000 Kč nebo třeba i 10 000 kč. Če…