Kauza „udavačka z Lidic“: Máme svědectví, které se Wollnerovi z ČT líbit nebude. Právě to totiž v jeho reportáži nezaznělo

05.07.2020 17:30

PŘÍBĚH „Vzpomínala jsem, jak maminka ležela na smrtelné posteli a doposud nechápu, že se mohl najít někdo, kdo takovou špínu na ženu, která se nemůže bránit, může naházet.“ Tak vzpomíná na největší pohanu svého života Marie Šupíková, která hraje důležitou roli v takzvané kauze „udavačka z Lidic“. Je dcerou obviňované ženy.

Kauza „udavačka z Lidic“: Máme svědectví, které se Wollnerovi z ČT líbit nebude. Právě to totiž v jeho reportáži nezaznělo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marie Šupíková, jedno z přeživších lidických dětí

„Bylo mi smutno. Vzpomínala jsem, jak maminka ležela na smrtelné posteli a doposud nechápu, že se mohl najít někdo, kdo takovou špínu na ženu, která se nemůže bránit, může naházet. Urazilo mě to a bolelo, ale co mohu dělat. Nic,“ říká Marie Šupíková. Nejstarší z takzvaných lidických dětí a dcera Alžběty Doležalové, která byla nejdříve historikem Vojtěchem Kynclem a pak v pořadu Reportéři ČT označena za udavačku.

Soud nebude

Když jí ParlamentníListy.cz na zahrádce Restaurace „Lidická galerie“ namítají, že se přeci může soudit, prohlásila: „Nebudu se soudit s nikým. Já si říkám, že každý se dočká svého. Nikomu jsem neublížila, nikoho jsem vědomě neurazila, nikoho nepomlouvala. Takže nevím, co ti lidé po mně chtějí. Opravdu nemám ráda pomluvy,“ podotýká.



Roku 2015 publikoval v knize Lidice – Zrození symbolu historik Vojtěch Kyncl zjištění, že židovskou dívku Štěpánku Mikešovou udala Alžběta Doležalová, maminka Šupíkové. Pak se  toho chytli Reportéři ČT a v předvečer piety z toho udělaly kauzu. Ohradila se proti tomu lidická pobočka Českého svazu bojovníků za svobodu prezentovaná Janou Bobošíkovou a starostka obce Lidice Veronika Kellerová. Spor nakonec vedl k rezignaci tehdejší ředitelky Památníku Lidice Martiny Lehmannové. Pak se k tématu vyjádřil archivář Vojtěch Šustek ve stati Nepravdivé obvinění z udavačství lidické ženy Alžběty Doležalové. Tak kauza vlastně žije dodnes.



Letošní pieta

Letošní pieta v Lidicích byla ovlivněna koronakrizí. Zúčastnili se jí jen zvaní. „Byla jsem tam. Líbilo se mi, že to nebylo tak okázalé, jako vždy. Naše obec a lidé v ní byli vždy velice skromní. Starali se jen o ten kousek svého políčka, aby měli čím nakrmit zvířata. Přesto, že to byli hutníci a horníci, tak každý měl ještě nějaký ten záhumenek a staral se o něj. Letos jsem si potřásla rukou s prezidentem Zemanem a poděkovala mu za blahopřání, co mi poslal k narozeninám,“ vysvětluje.

K obviněním historika Kyncla říká: „Já ho neznala. Potkala jsem se s ním jednou. A to za námi přišel. Za mnou a Pavlem Horešovským. Tehdy měl někde sjednanou besedu a říkal, že se tam kvůli dopravě asi nedostane. Pavel nastartoval své auto a nakonec jsme ho do té školy dovezli. Je třeba říct, že nám proplatili cestovné. Nicméně se divím, jak se ten člověk k nám zachoval. Není to rovný člověk. Už ho nechci vidět, opravdu ne.“

Vzpomínky na dětství

„Bylo mi deset let, když se ta tragédie v Lidicích stala. Nepamatuji si už, v kterém roce se k nám ta paní Mikešová nastěhovala. Bydlela u nás, měla tam světničku, já k ní chodila a bylo to tam cítit naftalínem. Chodila hodně na faru a do školy. Málo se zdržovala doma. Znala jsem i jejího manžela, který pracoval v jedné z okolních vesnic v cukrovaru. A za ní dojížděl na sobotu a neděli. My jsme spolu vycházeli. Nepamatuji se, že by se s ní naše rodina nějak hádala. A najednou zmizela,“ říká Šupíková.



Šéf pořadu Reportéři ČT Marek Wollner hájil závěry historika Kyncla a na Univerzitě Palackého v Olomouci se k tomu vyjádřil takto: „Napřed se (Bobošíková) jako předsedkyně lidické organizace ČSBS postavila do čela protestu proti šéfce Památníku Lidice Martině Lehmannové, potažmo proti naší reportáži, a pak si ve stejném kuse zahrála nestrannou roli moderátorky, která s hostem ve studiu (Marií Šupíkovou) předstírá rozhovor na dané téma. To je takový typ aktivismu, který by nikomu v žádném slušném médiu na světě neprošel.“ Podle něj následující odsudky obstarali „hnojometi“ v alternativním médiích „v čele s Parlamentními listy“.

Byla jsem a budu komunistka

„Já byla v partaji. Nic nezapírám. Můj dědeček Karel Kácl ve starých Lidicích partaj zakládal. Já do partaje vstoupila v roce 1960, zatím jsem nevystoupila. Nikdy bych to neudělala. Vím, že jsou komunisté a komunisté. Někteří to mysleli poctivě, jiní z toho těžili,“ soudí. A dodává: „Idea komunismu je hezká, ale ti lidé, co ji uváděli v život, ne. Byli to hlavně vyžírkové, co chtěli brát.“



„Při tom neštěstí jsem měla to štěstí, že mi ten gestapák klepnul ukazovátkem na rameno a vytáhl mě ze skupiny dětí, proto jsem se pak mohla vrátit domů. Gestapák, co mi vzal domov, rodinu, ale nakonec mě zachránil. Je to životní propletenec, a nic není černobílé,“ doplní nakonec.

O Marii Šupíkové vyšla kniha Lidice, můj osud. Po masakru z 8. na 10. června 1942, kdy němečtí nacisté srovnali se zemí její obec, byla v táboře v Lodži a pak byla adoptována německou rodinou Schillerových. Po válce byla repatriována do Československa a maminka jí zemřela v roce 1946. Svědčila v roce 1947 v Norimberku v procesu s organizací Lebensborn. Úplně nakonec zmíní: „Každý novinář je jiný. Nemohu odsoudit všechny. Jsem ráda, že pořád žiju, a tak už mě nechte na pokoji.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…