Kauzy ani StB Babiše zničit nemohou. Slovutný sociolog ale zároveň odhalil, kde je Babiš slabý

14.12.2018 18:53

S Martinem Veselovským se novým průzkumům MEDIANu věnoval sociolog Daniel Prokop. Babiš je podle něj porazitelný a kauza s jeho synem mu v dlouhodobém hledisku ubrala potenciál. Ale tvrdí: „Přes ty kauzy, minimálně přes Čapí hnízdo, se Andrej Babiš porazit nedá. Dá se omezit jeho růst, to už se stalo podle mě, protože jinak by měl víc dneska, ale ne nějak ho porazit nebo dostat ho na 20 %.“

Kauzy ani StB Babiše zničit nemohou. Slovutný sociolog ale zároveň odhalil, kde je Babiš slabý
Foto: Repro DVTV
Popisek: Sociolog Daniel Prokop na DVTV
reklama

Hned na začátku Martin Veselovský na Prokopa vypálil otázku, zda je Andrej Babiš neporazitelný. „Tak to určitě ne, on má strop někde okolo 35 %, takže určitě je porazitelný, naopak má malou šanci, že se dostane k těm vysněným padesáti, ale těží z té rozdrobenosti té scény, takže dokáže získávat dominanci i s těmi 35 procenty,“ tvrdí sociolog. Veselovský pak vysvětlil, že se ptá kvůli tomu, že podle výzkumu MEDIANU získal díky aféře se svým synem jedno procento v preferencích. Prokop na to konstatoval, že někteří voliči od ANO odejdou k Pirátům či STANu, ale Babiš je nahradí voliči levice a nevoliči. Dále je prý dobré vzít na vědomí, že tyto přesuny a efekt kauzy Babiše mladšího nemusí být trvalé a Babiš o levicové voliče může zase přijít. Sociolog Prokop také souhlasil s Veselovským, že v dlouhodobém hledisku to hnutí ANO ubírá potenciál dosahovat stejných zisků, jako měla ČSSD nebo ODS před 15 lety.

Anketa

Obáváte se, že ,,vánoční" teroristické útoky zasáhnou i Českou republiku?

73%
hlasovalo: 8002 lidí

„Je na těch ostatních stranách, aby podle mě nezůstaly u té kauzy, a je vidět, že z toho vytěžily hlavně strany, které nabízí nějakou vládní alternativu, jsou dostatečně silné politicky. Přes ty kauzy, minimáně přes Čapí hnízdo, se Andrej Babiš porazit nedá. Dá se omezit jeho růst, to už se stalo podle mě, protože jinak by měl víc dneska, ale ne nějak ho porazit nebo dostat ho na 20 %,“ tvrdí sociolog. Podle Prokopa je voličům kauza Čapí hnízdo jedno, neboť jde prý o málo peněz, došlo k jejich navrácení a jeho chování se neliší od ostatních politiků.

Rozhodnutí soudu o tom, zda byl či nebyl Babiš v StB, prý také nic nezmění, protože to nezmění názory těch, kdo Babišovi věří či nevěří. Kulturní kauzy, tedy bez pragmatického rozměru, se na ANO podle Prokopa už nepodepíší. Na kauze podle něj vydělali Piráti a ODS, tratili ČSSD a komunisté, kteří byli v rolích kompliců. U ČSSD pochválil jejich strategii soustředit se na témata své politiky, ovšem zda bude úspěšná, podle něj záleží na tom, jak strana vyjde z březnového sjezdu.

Věnoval se i průzkumům MEDIANu, podle kterých vychází, že vládní strany volí v drtivé většině lidé nad 65 let. ANO mezi nimi má dle průzkumů podporu nad 40 %. Prokop jako důvod uvedl, že ANO si přivlastnilo témata jako valorizace a je silné v komerčních televizích, které jsou pro tyto lidi zdrojem informací. Dle sociologa se také ukazuje, že senioři volili ČSSD jako protiklad k ODS, což, když přešli k ANO, by mohlo Babišovi uškodit, kdyby se v budoucnu po volbách rýsovala nějaká koalice s ODS.

Celé interview ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

19:57 Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

Zápalné bomby a rakety. Hoří auta i synagogy, počet mrtvých roste. Jako každodenní realitu, kterou m…