Kdo bude novým americkým prezidentem po Obamovi? Bitva o Bílý dům pohledem analytičky

26.08.2015 21:50 | Zprávy

ANALÝZA Prezidentské volby v USA se sice budou konat až více než za rok, ale vzhledem ke složitosti procesu je volební kampaň už v plném proudu. Vlastní volby se budou konat v listopadu 2016 a celonárodní stranické konventy rozhodnou o svých kandidátech v červnu 2016. O tom, jaká je situace na volebním bitevním poli, píše pro ParlamentníListy.cz Veronika Sušová-Salminen.

Kdo bude novým americkým prezidentem po Obamovi? Bitva o Bílý dům pohledem analytičky
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto

V amerických prezidentských volbách tradičně kandidují kandidáti dvou největších politických stran Demokraté a Republikáni a vedle nich je obvykle také několik nezávislých kandidátů. V současném stadiu dochází ke „sběru“ kandidátů na amerického prezidenta a pomalu se rýsují a budují šance těch nejvážnějších kandidátů. Kromě toho se kandidátské týmy soustředí na politicky delikátní shromažďování finančních prostředků na nákladnou prezidentskou kampaň. Delikátní proto, že politické sponzorování a lobbování budí už roky oprávněné obavy o politické nezávislosti kandidátů a především potom prezidentů a dalších politiků.

Hillary - Progresivní feministka s jestřábími instinkty

Na straně Demokratů Hillary Clintonová už před časem oznámila svoji kandidaturu na prezidenta USA za Demokratickou stranu. Clintonová kandidovala už v roce 2008, kdy ji ale ve stranickém nominování nakonec porazil současný prezident Obama. Clintonová potom sloužila 4 roky v Obamově administrativě jako ministryně zahraničí. Clintonová je etablovaná politička s relativně progresivní (liberálně-levicovou) agendou, která byla vždy tlumena jejím politickým pragmatismem a středovou pozicí.

V zahraniční politice je bez ohledu na řadu velmi levicových názorů (v americkém kontextu) jako jestřáb. Jejím kapitálem je i to, že by byla první žena ve funkci amerického prezidenta a navíc politička, která bez ohledu na všechny chyby a kompromisy má konzistentní feministické názory. V celku se pozorovatelé shodují, že mezi demokraty má zatím Clintonová velké šance.

Populární Sanders a Biden s otazníkem

Dalším výrazným kandidátem s podporou mezi voliči tíhnoucími k Demokratům je Bernie Sanders, nezávislý senátor za stát Vermont, který je vnímán jako kandidát s tradičním (podle některých zastaralým) levicově-liberálním profilem, který mimo jiné kritizuje například korporativní vlivy v americké politice a to, že velké peníze vlastní politický proces. Podpora Sanderse mezi demokratickými voliči je ale zatím slabší než u Hillary Clintonové, i když jeho pozici není dobré podceňovat. Sanders představuje v evropských rozměrech sociálního demokrata s důrazem na severský model, který se orientuje na témata jako je sociální zabezpečení a vůbec postavení práce v USA. Podpora Sanderse je solidní a podle všeho má jako demokratický kandidát potenciál. Otázka je, zda k tomu, aby vyhrál prezidentské volby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Veronika Sušová-Salminen

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

0:00 Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

„Máme zločineckou, nekompetentní vládu, která ohrožuje naši bezpečnost a nikdy neřekne pravdu,“ tvrd…