Kdo je to ten „popírač“ z Hradu? MfD rozebírá Hájkovu osobu

13.5.2011 9:27 dop.

Vicekancléř Pražského hradu se minulý týden proslavil výroky, že Usáma bin Ládin nikdy neexistoval. Proč Petr Hájek vystupuje jako popírač 11. září? Touto otázkou a také jeho životem se zaobírá Mladá fronta Dnes (MfD) v dnešním vydání. Článek s názvem Popírač z Hradu zabírá celou stránku, která je pravidelně věnovaná publicistice.

Kdo je to ten „popírač“ z Hradu? MfD rozebírá Hájkovu osobu

Petr Hájek podle MfD jako mladý nosil dlouhé vlasy, chodil s kytarou a volal po svobodě. Později se stal katolíkem a od médií přešel do politiky. Jeho "mouchy"? Prý se nestýká s částí rodiny a teď se jeho názory dostaly do konfliktu i s jeho postavením na Hradě.

Hájek, který se již léta projevuje jako kritik "mediokracie", v osmdesátých letech působil v tehdy velmi populárním časopisu Květy. Někdejší rockový zpěvák stál kdysi s dalšími dvěma kamarády - Josefem Klímou a Andrejem Šťastným - dokonce i za nynější podobu týdeníku Reflex.

„Hodně mladého Hájka ovlivnila návštěva Spojených států v roce 1986, tedy v době, kdy bylo téměř nemyslitelné získat doložku a normálně se tam vypravit," popisuje MfD s tím, že jeho otec Jiří jen o pár roků dříve vedl režimní časopis Tvorba.

„Nám v Reflexu vykládal o tom, jak všichni budeme mít akcie, protože časopis přece patří novinářům, a o pár měsíců později ho potají za našimi zády prodal za stamilióny, aniž řekl třeba jen své oblíbené Sorry," napsal později o prodeji Reflexu Josef Klína pro Lidové noviny.

Mfd se také věnuje tomu, jak Hájek přišel k funkci vicekancléře. „Na Klausovi ho vždycky fascinovalo, že byl charizmatická a vzdělaná osobnost. Můj otec vždycky potřeboval někoho jako guru," svěřila se v této souvislosti Hájkova dcera Darja Zajícová. S tou se Hájek 12 let vůbec nestýkal, neboť mu prý vadilo, koho si vzala a také jakou vysokou školu pro studium zvolila.

„Petr Hájek vystupuje především jako podrývač politické korektnosti a mediální filozof...Působí jako chytrý člověk se zajímavými názory, když zrovna nikoho neuráží," podotkl také deník. S oblibou Hájek pracuje údajně s termínem mediokracie a kromě dalších spikleneckých děl prý očividně miluje film Vrtěti psem, kde USA vyhlásí Albánii fiktivní válku, poznamenal deník v souvislosti s jeho prohlášením, že bin Ládin neexistuje.

Více zde:

„Kdyby byl Hájek jen filozofem, nic by se zřejmě nestalo, neboť svoboda slova se vztahuje i na něj. Jenomže patří k nejviditelnějším představitelům Kanceláře prezidenta republiky. Proto si jeho výroku všiml americký list Wall Street Journal a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že ´už se dlouho tolik nenasral, protože Hájek urazil hlavu spřáteleného státu´," uzavírá Mfd s poznámkou, že dostat vyjádření od Hájka se deníku nezadařilo.

„Ostatně v souladu se svou filozofií v takovém deníkovém profilu asi ani vystoupit nemůže - vždyť ten reprezentuje to, co na médiích kritizuje," doplnil list.

Čtěte také:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér překvapuje čím dál víc, samé lži. I váš pan Vondra to uznal. Babiš se napil piva a vytáhl papír

21:00 Premiér překvapuje čím dál víc, samé lži. I váš pan Vondra to uznal. Babiš se napil piva a vytáhl papír

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém mimořádném vydání pořadu Čau lidi vyjádřil mimo jiné k …