Kdo nahradí Štětinu v Senátu? Doplňovací volby budou 19. a 20. září

01.07.2014 19:42

Doplňovací volby do Senátu v Praze 10 se budou konat v pátek 19. a v sobotu 20. září. Vyhlásil je v úterý prezident Miloš Zeman. Nový senátor nahradí Jaromíra Štětinu, který uspěl v nedávných evropských volbách a stal se europoslancem.

Kdo nahradí Štětinu v Senátu? Doplňovací volby budou 19. a 20. září
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Štětina

Nástupce Jaromíra Štětiny si ve volebním obvodu, který zahrnuje území Prahy 10, Štěrbohol a Dubče, lidé zvolí pouze na dva roky. Tedy zbytek Štětinova senátorského mandátu.

Kandidáti na dvouletého senátora se budou muset přihlásit nejpozději 46 dní před začátkem voleb, tedy do 4. srpna. Radnice Prahy 10 pak bude muset o registraci nominací, které splní zákonem požadované náležitosti, rozhodnout 21. srpna. V případě doplňovacích voleb do Senátu se termíny zkracují zpravidla o třetinu v porovnání s pravidelnými senátními volbami.

Prezident Miloš Zeman musel podle zákona doplňovací volby vyhlásit do 90 dnů od zániku Štětinova mandátu. Volby se tak musely konat do konce září a ne současně s říjnovými komunálními volbami, během kterých bude zároveň obměněna třetina Senátu. Termíny pro nominaci a registraci kandidátů do těchto voleb se ale v podstatě shodují s termíny k doplňovacím volbám. Adepty do říjnových voleb bude třeba přihlásit do 5. srpna a 22. srpna úřady rozhodnou o registraci přihlášek.

Štětina byl senátorem deset let. Poprvé se do Senátu dostal v roce 2004 jako člen Strany zelených, když ve druhém kole porazil kandidáta ODS Jana Malypetra. Mandát obhájil o šest let později jako nezávislý na kandidátce TOP 09 a STAN, když ve druhém kole uspěl proti starostovi Prahy 10 Vladislavu Lipovskému (ODS).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

20:01 Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

Kniha je zaměřena na podstatu úlohy člověka, jeho vlastností, projevů, jednání a na pojmenování důsl…