Kdo nás pět let zastupoval v europarlamentu? Otestujete se, kolik zástupců si pamatujete

19.05.2019 7:43

Českou republiku, která vstoupila do Evropské unie před 15 lety 1. května 2004, čekají již čtvrté volby do Evropského parlamentu. V něm má nyní Česko 21 z celkem 749 křesel. Předchozí volby se konaly 23. a 24. května 2014 a mandát získalo sedm politických stran. Nejúspěšnější bylo hnutí ANO těsně před TOP 09 se Starosty a ČSSD.

Kdo nás pět let zastupoval v europarlamentu? Otestujete se,  kolik zástupců si  pamatujete
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Minulé volby do Evropského parlamentu poznamenala nejnižší volební účast v historii celostátních voleb v České republice. K urnám přišlo pouze 18,2 procenta voličů. "Čtyři mandáty pro sociální demokracii je realistický výsledek v okamžiku, kdy byla extrémně nízká volební účast," řekl novinářům tehdejší předseda ČSSD a premiér Sobotka. Sociální demokraté dosud měli sedm europoslanců.

Na úkor sociální demokracie ve volbách posílilo ANO, které získalo, stejně jako ČSSD a TOP 09 se STAN, čtyři mandáty. Předseda ANO Andrej Babiš, jehož hnutí bylo ve vládní koalici s ČSSD a KDU-ČSL, po volbách řekl, že ANO mělo větší volební potenciál. Odmítl, že by výsledek voleb mohl mít vliv na postavení hnutí uvnitř vládní koalice či na domácí politickou situaci.

Krom čtyřmandátových ANO, TOP 09 a ČSSD uspěly ještě KSČM, KDU-ČSL (po třech mandátech), ODS (dva mandáty) a vůbec poprvé i Strana svobodných občanů - jediný mandát získal předseda strany Petr Mach.

Poměrně těsně se do Evropského parlamentu nedostali Piráti a Strana zelených. Obě politická uskupení poté podala stížnost kvůli pětiprocentní hranici nutné pro vstup mezi evropské poslance. Piráti získali 4,78 procenta hlasů, zelení 3,77 procenta. Svorně tvrdili, že klauzule omezuje poměrné zastoupení politických proudů a nemá praktický význam - po eurovolbách nikdo nesestavuje vládu, a tak neexistuje zájem na stabilním a přehlednějším parlamentním prostředí s menším počtem frakcí. Předsedové zelených i Pirátů Ondřej Liška a Ivan Bartoš krátce po volebnímu neúspěchu rezignovali.

V červnu 2015 Ústavní soud zamítl návrh na zrušení pětiprocentní vstupní klauzule, která podle nálezu neporušuje principy demokratického právního státu a brání přílišné fragmentaci europarlamentu. Výsledky voleb se staly definitivními 10. června, když volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) zamítl v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu podnět České pirátské strany.

Nově zvolení poslanci za ČR se v Evropském parlamentu začlenili do šesti politických frakcí. Poslanci za ANO posílili Alianci liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), zástupci TOP 09, STAN a KDU-ČSL frakci Evropské lidové strany (EPD) a sociální demokraté Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů (S&D). Komunisté zůstali ve frakci Konfederovaná skupina evropské sjednocené levice/Severské zelené levice (GUE/NGL), poslanci za ODS v Evropské konzervativní a reformní skupině (ECR) a zástupce Svobodných Mach vstoupil do frakce Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD).

Po rozdělování do výborů získali čeští europoslanci místa v některých významných výborech, například v rozpočtovém, právním, pro průmysl a pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Pavel Telička (za ANO, nyní hnutí Hlas) se později, v lednu 2017, stal jedním z místopředsedů Evropského parlamentu.

Během současného volebního období byly mezi europoslanci za ČR dvě personální změny. V lednu 2016 zemřel Miroslav Ransdorf (KSČM), nahradil ho Jaromír Kohlíček. V srpnu 2017 oznámil rezignaci na funkci europoslance Petr Mach, který se rozhodl věnovat kampani své strany před sněmovními volbami. Nahradil ho Jiří Payne.

Evropské volby v roce 2014 částečně obměnily i český parlament. Ve Sněmovně skončili exministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil (nezařazený, nyní TOP 09), Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové) a Kateřina Konečná (KSČM). V senátním obvodu Praha 10 se museli konat doplňovací volby, neboť se europoslancem stal také dosavadní senátor za TOP 09 a Starosty Jaromír Štětina.

 

Výsledky voleb do EP v ČR v roce 2014:

Strana Počet hlasů Procenta hlasů Mandáty
ANO 2011 244.501 16,13 4
TOP 09 a Starostové 241.747 15,95 4
ČSSD 214.800 14,17 4
KSČM 166.478 10,98 3
KDU-ČSL 150.792 9,95 3
ODS 116.389 7,67 2
Svobodní 79.540 5,24

1
 

Českými europoslanci po celou dobu byli Pavel Telička, Petr Ježek, Dita Charanzová, Martina Dlabajová (ANO), Jiří Pospíšil,  Luděk Niedermayer, Jaromír Štětina, Stanislav Polčák (TOP09/STAN), Jan Keller, Olga Sehnalová, Miroslav Poche a Pavel Poc (ČSSD), Miroslav Ransdorf, Jaromír Kohlíček (Ransdorfův náhradník), Kateřina Konečná, Jiří Maštálka (KSČM), Pavel  Svoboda,  Michaela Šojdrová, Tomáš  Zdechovský (KDU- ČSL), Jan Zahradil, Evžen Tošenovský (ODS), Petr Mach a po jeho odstoupení Jiří Payne (Svobodní).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

20:33 Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

Ve středu 21. srpna si na řadě míst České republiky lidé i politici se svými projevy připomněli okup…