Kdo radí Nečasovi? To se neví, Úřad vlády to tají

28.07.2011 8:54

Jaké má premiér Petr Nečas poradce, to se neví. Úřad vlády totiž prý jejich seznam nemůže zveřejnit kvůli ochraně osobních dat. Zveřejnění takového seznamu ve skutečnosti ovšem ochranu osobních dat vůbec neporušuje.

Kdo radí Nečasovi? To se neví, Úřad vlády to tají

Mluvčí vlády Jakub Stadler naznačil, že pro premiéra pracuje deset externistů a blíže neurčený počet zaměstnanců vlády. Nemůže ale prozradit jména kvůli ochraně osobních údajů.

"Poskytnutí informace týkající se zaměstnaneckého poměru zaměstnance a výkonu funkce poradce nevyžaduje ani souhlas konkrétních zaměstnanců s tím, aby byly poskytnuty, ani jejich souhlas není nutný ke zveřejnění těchto údajů," řekl ovšem deníku Právo mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů Hana Štěpánková.

Navíc si veřejnost zaslouží vědět, kdo premiérovi radí. Zvlášť když odměna externisty činí zhruba 650 korun na hodinu, což je při polovičním úvazku 52 tisíc korun na jednoho poradce, tedy ročně 11 milionů korun dohromady. Podle mluvčího ovšem úřad vyplácí externistům "jen" 5,5 milionů.

Na neoficiálním seznamu, který má Právo k dispozici, se vyskytují jména jako Tomáš Zajíček (bývalý poslanec ODS), Stanislav Volák (někdejší ministr sociálních věcí) nebo Libor Lukáš (náměstek hejtmana Zlínského kraje).

Nečas ve srovnání s ...

Expremiér Jan Fischer byl ve svém úřadu minimalista. V sekci poradců zaměstnával čtyři lidi na plné úvazky a jednoho na poloviční. Jiří Paroubek měl naproti tomu ve funkci premiéra asi patnáct poradců, každého na jeden resort. Externisty měl asi tři.

Přesně to prý úřad neví. "Nevedl a nevede jmenný seznam všech osob, které lze označit za poradce předchozích premiérů, respektive současného předsedy vlády," podotkl Stadler. Například poradci Miloše Zemana podle tohoto principu také nikdy nebyli zveřejněni.

Čtěte:

Nečasův poradce setřel profesorku Dvořákovou

Nečasův poradce Julínek: Žádná tragédie, jen bude trochu zmatek

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana

22:37 Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana

Předseda vlády Andrej Babiš sepsal další provolání k národu známé pod značkou „čau lidi“. Tentokrát …