Kdo skutečně šíří nákazu covidem? Britský průzkum vše převrací naruby. A co teď?

13.11.2021 8:40

Odborníci ve Velké Británii ve výzkumu realizovaném za spolupráce Agentury pro zdravotní bezpečnost (HSA) či Imperial College London, jenž byl na konci října publikován ve vysoce prestižním časopise The Lancet, potvrdili, že se při delší expozici s nakaženým mohou nakazit i očkovaní a covid-19 dále šířit. Mnozí neočkovaní se tak začínají obávat, zdali očkovaní, kteří se nemusí testovat, je mohou nakazit. S obavami o své neočkované kolegy se ozývají i plně naočkovaní.

Kdo skutečně šíří nákazu covidem? Britský průzkum vše převrací naruby. A co teď?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti koronaviru, ilustrační foto

Anketa

Jste pro zavření hospod a restaurací? (Ptáme se od 10. 11. 2021)

14%
75%
hlasovalo: 23651 lidí
Přestože z úst českých vládních činitelů na počátku očkování zaznívalo, že očkování je „tečkou“ za epidemií a očkovaní se nemohou nakazit, postupem času v odborných publikacích začíná převažovat názor, že očkování sice chrání před těžkým průběhem covidu-19 několik měsíců po aplikaci spolehlivě, avšak infekčnost po vakcinaci úplně neredukuje, ale pouze snižuje riziko nákazy.

Studie zveřejněná na konci října v odborném a vysoce prestižním časopise The Lancet potvrdila, že očkování proti onemocnění covid-19 je sice klíčové pro prevenci závažných průběhů onemocnění a úmrtí, ale i plně očkovaní jedinci se koronavirem mohou nakazit a šířit ho dál.

Z odborné studie pak vyplývá, že i u plně očkovaných osob existuje značné riziko nákazy, zejména v domácnostech, kde probíhá většina přenosů. Analýza odhalila, že plně očkovaní lidé mají až 25% šanci, že se nakazí od infikovaného člena domácnosti. U neočkovaných je šance na nákazu 38 procent.

To, zdali je člověk očkovaný, či nikoliv, navíc podle britských vědců má jen malý nebo žádný vliv na to, jak jsou pro ostatní při delším setkání nakažliví – přesto bezinfekčnost očkovaných nikdo pravidelně nekontroluje.

Na paradox téměř nulových kontrol očkovaných upozorňují i mnozí lidé, kteří jsou po plné vakcinaci. „Pokud chce můj neočkovaný kolega do kina, musí na test. Chce do bazénu, musí na test. Na koncert, musí na test. Do hospody, musí na test. Pak přijde v pondělí do práce a já vím, že je díky tomu téměř jistě zdráv a nic mi od něj nehrozí,“ líčí jeden z očkovaných situaci, ve které je jeho neočkovaný spolupracovník.

On sám však podobné povinnosti nemá. „Já očkovaný jsem z naprosto nepochopitelných důvodů považován za bezinfekčního, i když je prokázané, že se můžu nakazit i nemoc přenášet,“ podivuje se s tím, že on když jde na pivo, do kina, hospody či na fotbal, kde je deset tisíc lidí, nemusí předkládat nic, vyjma potvrzení o očkování.

„Můžu chytit kdekoli cokoli. Pak přijdu v pondělí do práce bez jakékoli kontroly a všechno to tam hezky na ty neočkované vysypu. A teď mi řekněte, kdo koho víc ohrožuje,“ zamýšlí se uživatel v příspěvku, jednom z mnoha obdobných, jakými na sociální síti samotní očkovaní ukazují na paradoxní situaci, kdy mohou někoho ohrozit infekcí. Příkladem je tento přesdílený post (aktualizováno):

Podobně situaci glosuje i sociálnědemokratický politik Zdeněk Škromach. „Teď mám negativní covid test za 201 Kč. Ale bojím se jít do hospody, že mě nakazí ‚očkovaní‘, kteří se testovat nemusí,“ sdílí v příspěvku označeném jakožto hláška dne.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Konference o EU

Jaktože Konference o budoucnosti Evropy neselhala? Vám se zdá správné že EU dá na doporučení pár vybraných občanů? To že si občané přejí reformu, více EU, více integrace - to vážně chcete říci že o tom má rozhovat pár vybraných prounijních občanů a že je to tak správně? Vlastně tvrzení že si občané ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

5 000 vám dali, abyste nevolili extremisty. Expert: Horor dneška. Další silné věci

16:00 5 000 vám dali, abyste nevolili extremisty. Expert: Horor dneška. Další silné věci

„Vláda musí zabránit tomu, aby někdo strádal. Společnost musí být v klidu, aby dokázala zvládnout ná…