Kdo tady vládne? Klaus alarmuje: Jde o demokracii

23.05.2021 20:32

Podle exprezidenta Václava Klause obnažil „boj“ s covidem již delší dobu se projevující fenomén. „Covid dal nesmírnou šanci dalšímu ze známých ataků na demokracii a demokratickou politiku, kterým je nebezpečí expertokracie, technokracie, scientismu vůči demokratické politice,“ poznamenal Klaus.

Kdo tady vládne? Klaus alarmuje: Jde o demokracii
Foto: Repro XTV
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Klaus

„V posledních dnech a týdnech jsem nechápavě vrtěl hlavou nad spoustou výroků a mediálních rozhovorů šéfa MeSESu Petra Smejkala a nad jeho neuvěřitelnou arogancí, nafoukaností a myšlenkovou omezeností. Šéf tohoto podivně vzniklého poradního orgánu Ministerstva zdravotnictví sebevědomě vyslovoval silné soudy s evidentním očekáváním, že budou všemi přijímány, že nebudou zpochybňovány alternativním profesním stanoviskem a že budou jím doporučované zdravotně-politické návrhy okamžitě respektovány a realizovány. Byl smutný z toho, že všemi přijímány nejsou, že jsou zpochybňovány a že nejsou realizovány,“ popsal úvodem Klaus. 

Anketa

Je třeba v Česku víc zdanit nejbohatší?

83%
14%
hlasovalo: 7215 lidí

Podle něj „boj“ s covidem obnažil již delší dobu se projevující fenomén. „Covid dal nesmírnou šanci dalšímu ze známých ataků na demokracii a demokratickou politiku, kterým je nebezpečí expertokracie, technokracie, scientismu vůči demokratické politice,“ poznamenal Klaus.

„V poslední době, kdy se tak účinně podařilo oslabit standardní politiku, je stále více přijímán názor, že moderní vlády musí být řízeny vědou, a ne politikou. Je to součást ideologie progresivismu posledních desetiletí, který nechce věřit rozumu občanů (neboť o občany mu nikdy nešlo), ale chce věřit tzv. expertům. Zapomíná se na to, že expertní uvažování je užitečné a oprávněné jen o velmi dílčích tématech, prakticky nikdy nemá nárok na ‚moudro‘ o tématech společenských, o makrotématech,“ dodal Klaus.

Nejdůležitější rozhodování jsou dle jeho názoru prováděna experty, kterým to politici dnešní doby rádi umožňují. „Chování naší vlády a jejího premiéra v době epidemie je toho dokonalou ukázkou. Vláda (nejen naše) se za experty schovává, zneužívá je a vymlouvá se na ně. Náš premiér a naše vláda si to však nevymysleli – jsou sami produktem antipolitického uvažování,“ míní Klaus závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Další privatizace? Okamura vytáhl, co prý chystá SPOLU. Pekarová s Maláčovou se hodinu „vraždily“, aneb kdyby pohled zabíjel

12:51 Další privatizace? Okamura vytáhl, co prý chystá SPOLU. Pekarová s Maláčovou se hodinu „vraždily“, aneb kdyby pohled zabíjel

Vy strašíte! Vy lžete! ODS chce krást! Politika SPD v praxi? Tak se podívejte! Paní poslankyně, mě u…