Kdo v Brně má duši, volí Annu Šabatovou, nabádá Patočkův web. I Václav Havel ji za mlada obdivoval...

09.10.2020 17:40

„Má-li Brno duši, do Senátu pošle Annu Šabatovou,“ vyzývá brněnské občany v článku na webu Deník Referendum aktivisty a novináře Jakuba Patočky skupina brněnských osobností. „Zvolit Annu Šabatovou do Senátu znamená říci rezolutní ‚ne‘ všem novým snahám omezovat demokracii a lidská práva,“ burácí skupina, v níž jsou zastoupeni především novináři, umělci a aktivisté. Zvolení Anny Šabatové má podle signatářů pomoci i před hrozbou, kterou dle nich představuje prezident Miloš Zeman.

Kdo v Brně má duši, volí Annu Šabatovou, nabádá Patočkův web. I Václav Havel ji za mlada obdivoval...
Foto: Repro Facebook
Popisek: Bývalá ombudsmanka Anna Šabatová kandiduje do Senátu

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Ptáme se od 8.10.2020)

67%
33%
hlasovalo: 42269 lidí
„Mohl by to být námět pro hollywoodský film. Před padesáti lety, v roce 1970, v Brně uvěznili mladou ženu. Uvěznili ji spolu s jejím otcem a dvěma bratry za to, že se účastnila letákové akce požadující právo volit svobodně. Tou ženou byla Anna Šabatová. Po půl století z ní občané stejného města mohou učinit svou přímo a svobodně zvolenou zástupkyni v Parlamentu,“ píše se v prohlášení, pod kterým je podepsaná i pirátská europoslankyně Markéta Gregorová, signatáři Charty 77 Hana Holcnerová, Petr Pospíchal a Petr Zeman či bývalý senátor Jiří Zlatuška. Zastoupeno je i několik jmen umělců i mnoho klimatických aktivistů.

Signatáři popisují, že Anna Šabatová „vždy a všude, obětavě a s ryzí odvahou, trvala na tom, že všichni lidé mají mít práva a svobody, jichž jsme se v roce 1989 dočkali“. Bývalou ombudsmanku též oceňují za její činnost pro Chartu 77.

Šabatovou, podle nich, obdivovat i Miloš Forman a Václav Havel: „Díky své neokázalé statečnosti a svobodomyslnosti se už jako třicátnice Anna Šabatová stala legendou pro mnohé, kteří jsou dnes legendami pro nás. Již jako mladá žena se těšila hlubokému obdivu a úctě celého exilu od Pavla Tigrida po Miloše Formana, stejně jako všech svých kolegů v disentu v čele s Václavem Havlem.“

Podpora se jí dostává i v dnešní době: „Nadto se vyznačuje vášní pro diskusi, málokdy se setkáte s někým, kdo se tak živě zajímá o názory druhých. V tom spočívá tajemství jejího daru spojovat lidi z velmi protichůdných prostředí. Proto ji na senátorku podporují osoby tak rozmanité jako Karel Schwarzenberg (kterého ona sama podporovala při volbě prezidenta), Petr Pithart (nejdéle sloužící předseda Senátu za KDU-ČSL), Milan Uhde (první předseda Sněmovny zvolený za ODS), bývalá brněnská senátorka Eliška Wagnerová či předseda odborářů Josef Středula.“

Závěrem textu podepsaní varují, že naše společnost je v situaci, kdy „hodnoty jako svoboda, demokracie a spravedlnost jsou opět v ohrožení oligarchou, který si privatizuje stát, a prezidentem, který okázale pohrdá Ústavou“.

A nejen prezident Miloš Zeman je pro podepsané „hrozbou“. Varují též před sociálními problémy. „Zvolit Annu Šabatovou do Senátu znamená říci rezolutní ‚ne‘ všem novým snahám omezovat demokracii a lidská práva. Znamená to stejně rezolutně říci ‚ano‘ přání žít ve společnosti svobodné a spravedlivé,“ míní brněnské osobnosti v textu, který doprovází fotografie Šabatové s Václavem Havlem, pod níž je vepsáno: „Díky své neokázalé statečnosti a svobodomyslnosti se už jako třicátnice Anna Šabatová stala legendou pro mnohé, kteří jsou dnes legendami pro nás.“

Bc. Markéta Gregorová

  • Piráti
  • Pro kontakt použijte marketa.gregorova@europarl.europa.eu.
  • europoslankyně

Šabatovou však čeká poměrně těžký boj. Do druhého kola voleb se totiž v brněnském obvodě č. 60 z prvního místa dostal kandidát ODS a bývalý ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus s téměř 22 % hlasů. Šabatová (za Zelené) skončila druhá s téměř 18 procenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud si sem pustíme Afričany, Araby a Afghánce... Foldyna vypustil balónek. A už to lítá

9:55 Pokud si sem pustíme Afričany, Araby a Afghánce... Foldyna vypustil balónek. A už to lítá

Předseda SPD Tomio Okamura na sociální sítí Facebook varuje slovy člena svého hnutí Jaroslava Foldyn…