Když máte prázdnou peněženku, demokracie si nevšímáte, řekl Bartoš. Ne! Vykřikla u Moravce Vášáryová

29.10.2017 13:30

Václav Moravec v Žižkovské věži tuto neděli přivítal filozofa Václava Bělohradského, bývalou velvyslankyni Magdu Vášáryovou a předsedu Pirátů Ivana Bartoše. Moderátor chtěl slyšet, kam se po těchto volbách pohne Česko. A toto se dozvěděl...

Když máte prázdnou peněženku, demokracie si nevšímáte, řekl Bartoš. Ne! Vykřikla u Moravce Vášáryová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec

Václav Bělohradský už před volbami upozorňoval na to, že tradiční strany ztrácejí voliče. Přesto ho výsledek voleb poněkud překvapil. „Překvapil mě tak hluboký konsenzus pro hnutí ANO a nečekal jsem tak velký propad sociální demokracie. Ale to bylo možná tím, že měli špatnou kampaň. To byla jasně protievropská kampaň. Boj o levnou práci, oni nás vykořisťují. A tam pak lidé raději volili Okamuru,“ rozpovídal se o situaci Bělohradský.

Další problém je, že se v politice už neřeší nějaké ideové střety. Na tom se podle Bělohradského svezli Piráti, kteří stáli vlastně mimo tradiční politické struktury a vydělali na tom. „Veřejná debata obrovsky zdegenerovala,“ posteskl si filozof. Jiný problém podle jeho názoru spočívá v tom, že společnost je natolik roztříštěná, že se těžko hledá nějaká politická síla, která by reprezentovala většinu. Bělohradský pochybuje o tom, že by to nové volby dokázaly vyřešit.

Vášáryová doplnila, že je trochu překvapená z toho, co se děje v Česku. Slováci na nás hleděli jako na moudřejší bratry, ale teď se ukázalo, že i Češi mají určitý politický problém. „Na jedné straně mi to připadá jako pohádka. Tady je vítěz a osm trpaslíků. Česká republika je taková Popelka a uvidí se, kdo přijde, políbí ji a probudí ji,“ uvedla dáma.

Jak měla možnost sledovat českou volební kampaň, všimla si, že byla opravdu velmi vyhrocená, Babiš ji vyhrotil, aniž myslel na to, že bude po volbách potřebovat nějaké koaliční partnery. Na Slovensku sice před rokem a půl došlo k velmi podobné situaci, ale i tak se přece jen podařilo sestavit vládu, protože sociálnědemokratický premiér Robert Fico hodně ustoupil slovensko-maďarské straně Most-Híd, která v programovém prohlášení realizovala 90 procent svého programu. „Pan Babiš nepočítal s tím, že by potřeboval koaličního partnera, a tam já vidím tu největší chybu,“ shrnula Vášáryová.

Když se dostal ke slovu Bartoš, konstatoval, že vláda nakonec nějak vznikne. Šéf Pirátů je přesvědčen, že se zrodí menšinová vláda Andreje Babiše (ANO), která bude vládnout bez důvěry, ale pokud to česká ústava umožňuje, je to prostě možné a bude možné prosadit některé věci. Tato vláda bez důvěry tady podle Bartoše vydrží až do prezidentských voleb a po prezidentských volbách se uvidí, co bude dál.

Podle filozofa Bělohradského byla odcházející vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) velmi dobrou vládou, ale Češi s ním prostě nebyli spokojení. Volili jinak a najednou si s tím trochu nevědí rady. „Z toho nejlepšího jsme spadli na úplné dno,“ pravil Bělohradský. „Mně to připomíná situaci v Itálii. Italská levice deset let měla jediný program: Antiberlusconi a dnes vládne s ním,“ doplnil filozof.

Piráti mají podle Bělohradského program, u kterého se zdá, že stačí jeden klik a všechno bude napraveno. Jenže tak jednoduché to podle filozofa není. Svět je složitější a jeden klik na řešení problémů nestačí. Bartoš okamžitě oponoval, že Piráti nespoléhají na jeden klik, ale program se snažili podat tak, aby voliče zaujal. „Mně se líbil program Zelených. To byla krásná akademická práce, bylo to propracované, všechno do detailu, ale člověk musí mít čas to číst,“ upozornil Bartoš. Lidé dnes věnují programům nějakých deset minut, takže je potřeba napsat je tak, aby zaujaly.   

Vášáryová podle svých vlastních slov nechápala, kam chce vlastně Česko po volbách směřovat v zahraničněpolitických otázkách. Budeme snad hledat spojence v Maďarsku a Polsku? Dáma si je prý vědoma, že Češi v 90. letech minulého století a na počátku století nového Slovákům hodně pomohli při cestě do NATO. Teď chce Vášáryová na Slovensku iniciovat debatu, jak by zase Slováci mohli pomoct Čechům, třeba snížit vlnu paniky, která v naší zemi panuje kolem eura.

Bartoš to tak černě nevidí. Jedna věc je předvolební kampaň a druhá věc je, co se bude reálně dít. Šéf Pirátů ani na chvíli nevěří, že by chtěl předseda hnutí ANO vystupovat z EU. Podle Bartoše se to nestane a Češi budou dál jednat se svými partnery v EU. Vášáryová však jedním dechem doplnila, že bude důležité, kdo se stane příštím českým prezidentem. Je sice pravda, že zahraniční politiku určuje vláda, ale český prezident notně ovlivňuje nálady uvnitř země i pohled na Česko zvenčí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Bělohradský Vášáryové poděkoval za pomocnou ruku, kterou za Slovensko nabídla. „Slovensko je vyvinutější země, než jsme my. Platí se tam eurem a 80 procent lidí je s tím spokojeno,“ uvedl myslitel. Kdysi jsme platili za demokratický stát, který už od časů první republiky postupoval trochu jinak než Poláci a Maďaři. A kdybychom neměli předvolební kampaň, která trvala přes půl roku, tak by se podle Bělohradského Česko postavilo do role proevropské země ve střední Evropě. Kvůli předvolební kampani to ale Češi neudělali a této příležitosti se místo nich chopil slovenský premiér Fico. Ten dnes prezentuje Slovensko jako proevropský ostrov odpovědnosti a demokracie ve střední Evropě.

Bělohradský prý zatím příliš nevěří tomu, že se ČSSD v dohledné době nějak zmátoží, protože jí chybí nějaké ideové směřování. Dnes už těžko uchopí městské liberály, kteří si vybrali raději Piráty. Otázka tedy je, jaké voliče chce vlastně ČSSD oslovit. „Do budoucna to vidím pro sociální demokracii černě, protože ti idealisté nemají dost síly k tomu, aby tu změnu prosadili,“ pronesl varovně Bělohradský.

Bartoš konstatoval, že se Česká republika má ekonomicky dobře, ale problém je, že to lidé nepocítili ve svých peněženkách. Až to pocítí, budou spokojenější. „Čeští manažeři berou totéž jako německé uklízečky,“ hřímal Bartoš. Bělohradský ale okamžitě oponoval, že se člověk nezajímá jen o ekonomickou stránku věci, ale člověk je také bytostí politickou, jak říkali už staří řečtí filozofové. Každý člověk zastává určité hodnoty a lidé musejí hledat nějaký konsenzus. Problém je podle Bělohradského v tom, že všechno není jen o ekonomice, byť je nám to podsouváno.

Bartoš však ze svého názoru neuhnul. „Je pyramida svoboda a primární je ta svoboda materiální.“ „Ne,“ ozvala se okamžitě Vášáryová. Bartoš se ale nenechal přesvědčit. Lidi prostě v první řadě chtějí mít alespoň nějaké peníze v peněženkách. Je proto na liberálních politicích, kteří lidem řeknou: uděláme pro vás to a to, ale rozhodně zdůrazňujeme, že pro vás není řešením nástup nějaké autoritářské strany. Pokud nastoupí k moci autoritáři, nebudete mít víc peněz v peněženkách.

Vášáryová si ale také trvala na svém a podotkla, že vše není jen o penězích. Občany je podle jejího názoru třeba občansky vzdělávat, aby si uvědomili, že musejí rozvíjet veřejný prostor. Dáma jednoznačně odmítla myšlenku, že by se bohatí lidé odkláněli od totality. Takhle to nikdy nefungovalo, ani fungovat nebude.

Bělohradský doplnil, že v české společnosti panuje vzájemná nedůvěra, svou roli tu hraje strach. Všechny možné obavy lze překonat jen dlouhodobou drobnou prací v demokracii. Vášáryová dala mysliteli za pravdu, ale varovala, že odstranit tyto obavy nebude rozhodně jednoduché.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

20:55 Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

V rámci své šesté návštěvy Olomouckého kraje zavítal v úterý pozdě odpoledne prezident České republi…