Když se po hádce s Václavem Moravcem a Laudátem z TOPky zhasly kamery, věc pokračovala, odhaluje Martin Komárek

19.9.2016 6:11 odp.

Že je poslanec ANO Martin Komárek „morální bankrotář?“ Ne, je na sebe hrdý. „Mě hrozně bavilo, že jsem Laudáta vytočil víc než on mě, protože on mi spílal ještě celou cestu výtahem z vyškovské věže před svědky a já jsem z toho měl velikou legraci,“ popsal dohru názorové výměny s poslancem TOP 09 Františkem Laudátem v Otázkách Václava Moravce pro ParlamentníListy.cz Komárek. „Vůbec jsem se nezměnil. Málokdy jsem na sebe hrdý, protože jsem velice sebekritický, ale jestli jsem na něco trošku hrdý, tak že jsem v té šílené sněmovně, která vytváří takové kreatury, jako je Laudát… Teď to nemyslím zle, tak řekněme stvořeníčka,“ dodal. Na adresu moderátora, se kterým se dostal do střetu kvůli kodexu ČT, pak uvedl: „Václav Moravec je skutečně profesionál. Myslím si, že se choval férově.“

Když se po hádce s Václavem Moravcem a Laudátem z TOPky zhasly kamery, věc pokračovala, odhaluje Martin Komárek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec za hnutí ANO Martin Komárek

Kvality moderátora ocenil poslanec ANO Martin Komárek, a to i když se v průběhu nedělních Otázek dostal s Moravcem do poměrně prekérní debaty. „Řekl bych, že to byla vina obou. Obdivoval jsem skutečně, jak je Václav Moravec, který má řadu různých hostů, dobře připravený,“ podotkl poslanec. V souvislosti s možnostmi pro podnikání totiž přišla v Otázkách řeč i na etický kodex ČT. Komárek Moravcovi vyčetl, že ČT si etický kodex připravuje sama, jenže Moravec se okamžitě začal bránit, že je schvalován Poslaneckou sněmovnou. Tvrzení poslance, který je předsedou volebního výboru, jenž má na starosti mediální problematiku, si pak řada diváků vyložila mírně řečeno jako neznalost. Komárek názor nezměnil: „Schvalovat a zasahovat je něco jiného. My kodex nemůžeme přepsat a televizi ho nadiktovat. Jsem přesvědčený o tom, že můj výklad je správný, i když je možné, že jsme měli v tomto případě pravdu oba dva, protože Václav Moravec měl na mysli možná to, že kodex bez sněmovny nemůže být platný, a já, že sněmovna nemůže nadiktovat televizi, co si do něj napíše. A na tom trvám. Nemůžeme nadiktovat, zda Moravec může mít firmu nebo nesmí. U nás je skutečně televize z tohoto hlediska nezávislá,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz.

Komárek: Za současného stavu sněmovna nemůže měnit kodex sama od sebe

Komárek připustil, že je ale možné změnit zákon. „Pokud změníme televizní zákon tak, aby z ní kodex vypadl… Na to samozřejmě sněmovna právo má. Když to vezmete ad absurdum, sněmovna může televizi zrušit. Ale trvám na tom, že za současného stavu sněmovna nemůže měnit kodex sama od sebe, aniž změní zákon. Když to beru zpětně, je možné, že měl pravdu i Václav Moravec, ale já na té pravdě, kterou jsem vám teď vysvětlil, trvám,“ doplnil Komárek. Připomenout můžeme, že finále této názorové výměny o tom, kdo tedy má poslední slovo u kodexu ČT, vypadalo takto: „Vy se mi za toto tvrzení ještě budete omlouvat, pane poslanče,“ řekl Václav Moravec. „A nebudu,“ reagoval Komárek. „A budete,“ vrátil mu to Moravec.

Jsem hrdý na to, že jsem vydržel v šílené sněmovně, která vytváří takové kreatury

Hlavním tématem této části debaty byl zákon o střetu zájmů. Proti Komárkovi usedl v Otázkách František Laudát z TOP 09, který mimo jiné označil Babišova poslance za „morálního bankrotáře“ a vytkl mu i to, že se dost změnil. „Mě hrozně bavilo, že jsem Laudáta vytočil víc než on mě, protože on mi spílal ještě celou cestu výtahem z vyškovské věže před svědky a já jsem z toho měl velikou legraci,“ popsal dohru názorové výměny Komárek. „Vůbec jsem se nezměnil. Málokdy jsem na sebe hrdý, protože jsem velice sebekritický, ale jestli jsem na něco trošku hrdý, tak že jsem v té šílené sněmovně, která vytváří takové kreatury, jako je Laudát… Teď to nemyslím zle, tak řekněme stvořeníčka… Člověk se v politice otrká a musí být ostřejší, to jinak nejde. Já jsem ale také psal hodně ostře a ve svých komentářích jsem se nebál používat silnější, byť slušné výrazivo i o vysoce postavených politicích,“ doplnil, což ilustroval i na výtkách, které si vysloužil například i v jedné z knih prezidenta Miloše Zemana. 

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Katolík Komárek k „Lex Babiš“: „To by Bůh fakt neschválil.“

A byl tu i další moment debaty, který si vysloužil komentáře na internetu. Poslanec Komárek totiž zmínil, že novela zákona o střetu zájmů je bohapustá, protože člověku znemožňuje vlastnit majetek. „Je to opravdu bohapusté, protože Bůh uznává majetek,“ uvedl Komárek. „My katolíci máme takovou výhodu, že s námi tatínek občas mluví,“ doplnil. Toho, že by si takovými slovy ubral politické body, se neobává. „Moje milovaná žena, se kterou jsem včera hned po té debatě oslavil výročí sňatku, je ateistka a myslím si, že mě má ráda tak jako já ji. Víra je osobní věc. Jsme sekulární stát. Nikomu nevnucuji Desatero jako zákon a také si nedám vnutit to, že nad námi nic není. Myslím si, že zůstaneme se ženou vzornými manželi a lidé mi víru odpustí, protože uznají, že jsem slušný politik,“ uvedl Komárek.

Komárek: Kdyby se to stalo mně, určitě bych podal ústavní stížnost

Zákon o střetu zájmů míří do senátu. Firmy, v nichž mají ministři alespoň 25 procent, se nebudou smět ucházet o dotace, investiční pobídky a veřejné zakázky. Pro nově jmenované členy vlády bude platit zákaz vlastnit média. Novela by měla platit od ledna příštího roku. Andrej Babiš jen vzkázal na adresu poslanců, že jde o zbabělost. Pro jich bylo 135. „Výsledek jsem očekával. Je to jasná koalice ‚Antibabiš‘,“ zhodnotil Komárek, který zároveň ocenil, že pozměňovací návrhy, které byly ještě přísnější, nakonec poslanci nepodpořili. „Klobouk dolů, že se v nich špetka zdravého rozumu probudila.  Že podpoří to, že ministři nesmějí vlastnit média, jsme věděli a počítali jsme s tím,“ dodal. Vicepremiér Andrej Babiš naznačil, že by se do budoucna mohl obrátit i na právníky. „Podle mého soukromého názoru na přirozené právo je omezování vlastnického práva a politické konkurence v rozporu s Listinou práv a svobod. Kdyby se to stalo mně, já bych určitě podal ústavní stížnost,“ podotkl poslanec s tím, že jde samozřejmě o privátní věc vicepremiéra. 
I kdyby prezident vetoval zákon, sněmovna ho přehlasuje. „Není důvod, aby kteráko-li ze stran, jež ráda omezuje ministry, tedy zejména Babiše, v jejich podnikání, změnila názor. Nepředpokládám, že by sociální demokracie, která se s panem prezidentem takřka nenávidí, dala na jeho veto nebo jakékoli jeho výroky,“ uvedl Komárek s tím, že je přesvědčený o tom, že lidi dokáže ANO naladit tak, aby mu dali mandát.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

Chcete být prezidentem

Zajímalo by mě, jak hodnotíte stávající vládu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

20:20 Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

Z „etického prohlášení“ šéfky Bidenovy prezidentské kampaně Anity Dunnové vyplývá, že se současná hl…