Když vidím, co říkají Orbán a Poláci, dostávám kopřivku, pravil v ČT dramatik Uhde

07.08.2017 19:17

V pondělním Interview ČT24 vystoupil spisovatel, dramatik a bývalý předseda České národní rady Milan Uhde. Zavzpomínal na rozpad Československa. Vyjádřil se také k uprchlické krizi, k dění ve Visegrádské čtyřce a nezapomněl ani na boj proti dezinformacím.

Když vidím, co říkají Orbán a Poláci, dostávám kopřivku, pravil v ČT dramatik Uhde
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Milan Uhde

Podle svých vlastních slov si Uhde dlouho nedokázal představit, že se Československo rozpadne. To, že je to nevyhnutelné, si prý uvědomil v okamžiku, kdy pochopil, jak silné touhy po samostatnosti slovenští političtí lídři prezentovali. Slováci si prý představovali, že by Československo mělo být zachováno jen za předpokladu, že si stát uchová společnou měnu, ale na Slovensku měly být nižší daně než v Česku.

„Tyhle kompenzace vycházely na 70 až 80 miliard korun ročně. To je krok, který žádný ekonom, ani Václav Klaus, nemohl respektovat. Nemluvě o tom, že oni požadovali, že tohle bude platit několik let a až se ekonomické úrovně obou zemí vyrovnají, protože chtějí mít svou sesličku v OSN,“ popisoval tehdejší situaci host.

Slovenští politici prostě chtěli ekonomickou samostatnost. „Vidět v tom dílo zloduchů Mečiara a Klause, je podle mého velice mylné,“ varoval Uhde. Problémy Československa byly dány do vínku tomuto státu, už když se rodil. Zakladatel státu T. G. Masaryk svět přesvědčoval, že existuje československý národ. Ačkoli spisovatel a dramatik chápe, co k tomu Masaryka vedlo, neměli bychom zapomínat, že vůbec žádný československý národ neexistoval. Šlo o umělý konstrukt, na jehož rozpadu měli podíl jak Češi, tak Slováci.

Kopřivka z Polska a Orbána

Došlo i na Visegrádskou čtyřku. Uhde má za to, že naše země jsou do určité míry specifické, ale v čem, je složité říci. „Já vnímám některé věci, které se v Polsku odehrávají, s velkou kopřivkou,“ podotkl s poukazem na reformu justice, kterou prosazuje polská vládní strana Právo a spravedlnost. K této reformě se podle Uhdeho můžeme vyjadřovat. „Já se domnívám, že taková ta přecitlivělost, že se nesmíme k dění u sousedů vyjadřovat, já si myslím, že se nemáme vyjadřovat jako vychovatelé, jako peskovatelé, to určitě ne, ale od jisté doby pokládám dokonce za povinnost vyjádřit názor,“ řekl Uhde.

Pořádně se obul také do maďarského premiéra Viktora Orbána. „Pro mě extrémním představitelem tzv. pacientů Evropské unie je Viktor Orbán. Viktor Orbán říká, že on si předsevzal za cíl spojit Maďary žijící na území Maďarska s Maďary z jiných států. To je velmi nebezpečné,“ varoval Uhde. Stejně nebezpečné se Uhdemu zdá Orbánovo volání po vytvoření křesťanského státu v Maďarsku. „Opět dostávám při takových prohlášeních kopřivku... Mě by velmi mrzelo, kdyby se Česká republika postavila po bok tohoto krajního politika,“ dodal.

„Tak já bych si velmi přál, aby Česká republika unikla představě, že je pacientem Evropské unie, že je nějakým potížistou. Být pacientem po boku Viktora Orbána bych si velmi nepřál,“ zopakoval.

Uprchlíci a dezinformace

Došlo i na uprchlickou krizi. Uhde konstatoval, že Německo udělalo chybu, když svůj postup v uprchlické krizi nekonzultovalo s partnery. Tato chyba se stala a už se nedá vrátit. Ale teď se nemůžeme tvářit, že se nás uprchlická krize netýká. „Je sice pravda, že Česká republika uprchlickou krizi nezpůsobila, ale nemůžeme se tvářit, že se nás to netýká. Cokoli se děje v Evropě, se nás týká,“ zdůraznil před kamerami Uhde.

Nakonec se host vyjádřil k boji proti dezinformacím, o kterém se poslední dobou mluví stále víc. Má smysl proti dezinformacím bojovat? „Musíme se domluvit na tom, že dezinformace je něco, co vypadá jak informace, ale je vytvořena promyšleně a záměrně, aby někoho poškodila, tak v tom nevidím žádnou cenzuru a bránit se jí, tak v tom nevidím žádný problém.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

18:48 Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českýc…