Když zemřít, tak ve stoje, říká Hamáček. ČSSD toho začíná mít plné zuby

12.07.2019 6:31

Páteční MF Dnes přinesla průzkum mezi členy ČSSD na téma setrvání strany ve vládě. Ukazuje se, že sociální demokraté začínají mít plné zuby toho, že si jako vládní strana nemohou vyměnit svého ministra kultury, protože prezident Miloš Zeman už několik týdnů odmítá jednat podle Ústavy a premiér Andrej Babiš (ANO) ho k tomu není schopen donutit.

Když zemřít, tak ve stoje, říká Hamáček. ČSSD toho začíná mít plné zuby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček a Andrej Babiš
reklama

Antonín Staněk (ČSSD) nadále zůstává ministrem kultury, jeho vlastní strana nemá možnost vybrat si do vlády nikoho jiného, protože se Staňka zastává prezident Miloš Zeman, a Staňkovým spolustraníkům dochází trpělivost. Blíží se jednání zhruba šedesátičlenného předsednictva strany, kde padne verdikt, zda partaj zůstane ve vládě, nebo půjde do opozice.

Z více než pětadvaceti členů předsednictva, které list oslovil, jsou k setrvání v kabinetu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) nakloněni jen dva. Třináct členů předsednictva hodlá prosazovat odchod ČSSD z vlády a další vyčkávají.

Pokud by strana předala Ministerstvo kultury Babišovi a získala za něj jiné, problém by to také vyřešilo, jenže Babišovi se do tohoto řešení moc nechce, což ostatně potvrdil i po čtvrtečním jednání s prezidentem na Hradě.

A v téhle situaci prý dochází trpělivost už i předsedovi strany Janu Hamáčkovi, v  ČSSD dosud snad největšímu zastánci vládního angažmá v menšinové vládě s ANO.

„Říká, že když už zemřít, tak vestoje. Ale taky si uvědomuje, že odchod do opozice by byl strašný risk. Je otázka, jestli bychom to vůbec dokázali voličům vysvětlit. On sám by navíc asi jako předseda skončil, protože by jako opoziční politik těžko byl důvěryhodný,“ uvedl jeden z Hamáčkových spolustraníků.

Pokud do plánovaného jednání předsednictva v pondělí 15. července Hamáček nebude mít v ruce nic, čím by mohl své kolegy přesvědčit, že má smysl zůstat ve vládě, ČSSD pravděpodobně z vlády odejde. Část členů strany však zatím stále doufá, že prezident jednoho dne ustoupí a přestane Staňka podporovat.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opozici porazí. Co řekl rakouský prezident vedle Zemana?

20:30 Opozici porazí. Co řekl rakouský prezident vedle Zemana?

Návštěva českého prezidenta Miloše Zemana v Rakousku je v tisku u našich jižních sousedů hodnocena p…