Kiska i šéf Sněmovny položili v Bratislavě věnce k soše Štefánika

28.10.2018 9:55

Položením věnců k soše spoluzakladatele Československa (ČSR) Milana Rastislava Štefánika v Bratislavě si dnes slovenský prezident Andrej Kiska a šéf parlamentu Andrej Danko připomněli výročí založení ČSR. Oba vedoucí představitelé Slovenska při této příležitosti označili Štefánika za přední osobnost v dějinách země. Zprávu přinesla ČTK.

Kiska i šéf Sněmovny položili v Bratislavě věnce k soše Štefánika
Foto: Radim Panenka
Popisek: Památník M.R. Štefánika

„Bez osoby Milana Rastislava Štefánika by Československo jako takové nepochybně nevzniklo. Jeho podíl na vzniku Československa je obrovský. To, že zorganizoval československé legie, jakoby první československou armádu, dalo legitimitu následným jednáním,“ řekl Kiska.

Hlava slovenského státu zmínila Štefánikovo heslo, že kdo si myslí, že svobodu za ně vybojuje někdo jiný, si ji nezaslouží. „Všichni, kteří chtějí lepší Slovensko a nejsou ochotni přiložit ruku k dílu, si ho tak trochu nezaslouží. Soudím, že to platí i pro Česko. Proto bychom si měli slova zakladatele Československa vzít k srdci a udělat všechno pro to, aby ze Slovenska, ale i z Česka, byly země, na které je každý občan hrdý,“ uvedl Kiska.

„Je velká škoda, že generál Štefánik nás tak brzy opustil. Naše národy ho potřebovaly zejména v těžkých letech. Udělal by pro nás ještě mnoho,“ uvedl předseda parlamentu a nacionalistické Slovenské národní strany Andrej Danko. Ocenil také klidné rozdělení československé federace na konci roku 1992.

Štefánik tragicky zahynul ve věku 38 let při nehodě letadla, kterým se v květnu roku 1919 vracel do vlasti.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil také chargé d'affaires českého velvyslanectví v Bratislavě Pavel Sladký i primátor slovenské metropole Ivo Nesrovnal. Kladení věnců se uskutečnilo před cestou Kisky a Danka na oficiální oslavy vzniku ČSR do Prahy, kam při této příležitosti již v sobotu přijel slovenský premiér Peter Pellegrini.

Oficiální oslavy založení společného státu Čechů a Slováků jsou na Slovensku naplánovány na úterý, kdy si země připomíná výročí přijetí Martinské deklarace, kterou se v roce 1918 slovenští představitelé přihlásili ke vzniku samostatného československého státu. Oslav v Martině na severu země se zúčastní vedoucí politici ČR i Slovenska.

Slovensko si výročí Československa v uplynulých letech oficiálními oslavami nepřipomínalo, 28. říjen v zemi na rozdíl od Česka není státním svátkem. Sté výročí přijetí Martinské deklarace, které připadá na 30. října, si Slovensko připomene státním svátkem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Bordel v Chanově. Lidé hází odpadky přímo z oken, raději se nedívejte

18:57 FOTO Bordel v Chanově. Lidé hází odpadky přímo z oken, raději se nedívejte

Hromadící se odpadky pod okny domů v Chanově jen tak nezmizí. Mostecké technické služby se na zkoušk…