Kiska nepůjde na koncert k výročí velké protikomunistické demonstrace. Nechce tam potkat Kotlebu s kolegy

25.03.2018 18:13

Slovenský prezident Andrej Kiska dnes večer nepřijde na slavnostní koncert, kterým v Bratislavě vyvrcholí oslavy 30. výročí takzvané svíčkové manifestace. Důvodem je fakt, že organizátoři pozvali i neofašistickou stranu Mariána Kotleby, informoval média prezidentův mluvčí. Setkání v centru metropole se ale Kiska zúčastní, píše ČTK.

Kiska nepůjde na koncert k výročí velké protikomunistické demonstrace. Nechce tam potkat Kotlebu s kolegy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident SR Andrej Kiska

„Vzpomínka na svíčkovou demonstraci je oslavou svobody, demokracie a odvahy lidí. Pozvání fašistů na večerní vzpomínkový koncert je proto mimořádně nešťastným způsobem připomínky 30. výročí této významné události,“ uvedl podle Deníku N Kiskův mluvčí Roman Krpelan.

Kiska opakovaně označuje Lidovou stranu Naše Slovensko (LSNS) za fašistickou a úkolem politiků podle něho je, aby na nepřípustnost její ideologie upozorňovali. LSNS je jedinou stranou, kterou nezve k politickým jednáním.

Kotlebova strana se hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem. Velebí rovněž prezidenta tehdejší Slovenské republiky, katolického kněze Jozefa Tisa, který byl po válce odsouzen a popraven.

Dnešní vzpomínkovou akci organizuje Konference biskupů Slovenska (KBS), která na oslavy pozvala zástupce všech parlamentních stran. Její mluvčí podle médií dosud na žádost o komentář ke Kiskovu rozhodnutí nereagoval.

Někdejší disident a organizátor zmíněné manifestace František Mikloško podle Deníku N rozhodnutí prezidenta respektuje. „Beru v úvahu i argument KBS, že pozvala všechny parlamentní strany. Jsem zároveň rád, že přijede i bývalý německý prezident Joachim Gauck, čímž dostane slavnost mezinárodní ráz,“ řekl Mikloško.

Svíčková manifestace byla 25. března 1988 jednou z největších demonstrací za náboženské svobody a občanská práva v posledních letech komunismu v Československu. V centru Bratislavy se tehdy sešlo několik tisíc lidí k pokojnému protestu se svíčkami v rukou. Komunistická policie akci násilně rozehnala pomocí obušků a vodních děl a řadu účastníků zadržela.

Dnešní oslavy začnou v 18:00 SELČ vzpomínkovým setkáním za účasti Kisky či Gaucka. Zmíněný koncert se uskuteční od 19:00 v budově Slovenské filharmonie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…