Klaus a Mečiar vzpomínali na rozdělení Československa. Moderoval Daniel Takáč, ale nikdo ho nebral moc vážně

11.12.2017 21:35

Je tomu 25 let od rozpadu Československa. Hlavní postavy připomínaného výročí, Václav Klaus a Vladimír Mečiar, dnes tematicky debatovali v budově bývalého Federálního shromáždění. Po krátkých projevech obou bývalých premiérů následovala diskuse moderovaná Danielem Takáčem z České televize. Obě hlavní postavy vyzdvihly především vzájemně dobré vztahy.

Klaus a Mečiar vzpomínali na rozdělení Československa. Moderoval Daniel Takáč, ale nikdo ho nebral moc vážně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Debata Klaus – Mečiar: Čtvrtstoletí nové české a slovenské státnosti v sále Sněmovny lidu v budově bývalého Federálního shromáždění

Hned v úvodu Václav Klaus, podle serveru idnes.cz, pronesl: „Rozdělení bylo logickým, správným, potřebným a tehdy navíc nevyhnutelným krokem,“ a pokračoval: „V žádném okamžiku jsme nedopustili roztržku a věděli jsme, že ústupky a kompromisy byly potřebné. Vývoj za uplynulých 25 let nám dal za pravdu.“ Podle něj přínos pro Slovenskou republiku byl větší než pro Česko, za což je dle svých slov rád „ Slovensko chtělo svůj samostatný stát a prokázalo, že to zvládlo velmi úspěšně,“ dodal.

Klaus se také v průběhu debaty několikrát vymezil vůči moderátorovi České televize Danielu Takáčovi, který akci moderoval.

I zástupce druhé strany, Vladimír Mečiar, přitakává, že bylo zapotřebí najít lepší řešení tehdejšího fungování federace a domnívá se, že tím se přispělo k tomu, že oba národní státy mají velice kvalitní vztahy. „Které dva státy v Evropě k sobě mají blíž než Česko a Slovensko? Nenajdete je,“ zhodnotil Mečiar.

Dělení ČSFR je spjato právě s těmito dvěma jmény politiků, kteří tehdy byli předsedy české a slovenské vlády. Česká a Slovenská Federativní Republika zanikla na konci 31. prosince 1992. Tím se tak ukončily časté diskuse politických reprezentací o další budoucnosti ČSFR. Od 1. ledna 1993 fungují dva samostatné státy – Česká republika a Slovenská republika. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: sla

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

15:37 Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

PŘÍBĚH Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) sice stále provádí své lynče, ale mnohem víc se o nich mluv…