Klaus byl z toho běsný... Odhaleny příběhy, které se týkají BIS

04.02.2019 11:47

Miloš Zeman učinil před pár týdny poměrně nevydařený krok. Tvrdě zkritizoval tajné služby vlastního státu. Veřejně. Zeman označil zpravodajce Bezpečnostní informační služby za „čučkaře“. Na začátku ledna se ho zastal jeho předchůdce ve funkci Václav Klaus. Ani on v rozhovoru pro MF Dnes české tajné služby nešetřil. Tím to však neskončilo. Světlo světa totiž spatřil další rozhovor, který se týká tajných služeb.

Klaus byl z toho běsný... Odhaleny příběhy, které se týkají BIS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

Prezident Miloš Zeman je v posledních měsících tvrdě ostřelován. Především pravicová opozice mu vyčítá, že napadá tajné služby vlastního státu, což se předsedovi ODS Petru Fialovi, Miroslavu Kalouskovi z TOP 09, ale i jiným osobnostem jeví jako zcela nepřijatelné.    

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Anketa

Měla by vláda zvýšit daně na tvrdý alkohol a hazard, jak naznačuje premiér Babiš?

78%
22%
hlasovalo: 6244 lidí

Zeman však našel i zastánce v této kauze. Zastáncem číslo jedna byl Zemanův předchůdce ve funkci prezidenta Václav Klaus.

Když byl prezidentem, nepoužíval sice tak ostrá slova jako jeho nástupce Miloš Zeman, ale v jádru se s ním prý shodoval. Zprávy našich tajných služeb dle svých slov nikdy nečetl, protože je považoval za bezcenné. Osobně má za to, že politiku je třeba dělat otevřeně a nahlas, a ne jen šermovat zprávami tajných služeb.   

„Já je považuji za bezcenné. Jejich materiály jsem nikdy nečetl, protože jsem nechtěl ztrácet čas bezcennými zprávami, které většinou neobsahovaly vůbec nic zajímavého, vůbec nic přínosného. Většinou byly jen papouškováním názorů z médií, a to ještě v horší verzi. Takže na rozdíl od pana Špidly a dalších politiků jsem se zprávami těchto služeb nikdy nezabýval,“ pravil Klaus v rozhovoru pro deník MF Dnes.

Za dětinské považuje i varování tajných služeb před čínskou firmu Huawei. Jednak prý používá starou tlačítkovou nokii a jednak je natolik názorově pevně ukotven, že ho nějaký tweet od hackera z Číny ovlivnit prakticky nemůže. Klaus má navíc za to, že pro obří Čínu je Česká republika jen zrnkem písku, kterému nemusí věnovat pozornost.

Tím však politická bitva mezi zastánci a kritiky českých tajných služeb neskončila. O slovo se totiž přihlásil marketér Vadim Petrov mladší, jenž býval tikovým mluvčím Václava Klause. Petrov v rozhovoru pro Český rozhlas prozradil, že Klaus přímo běsnil ze zpráv tajných služeb i jako předseda vlády.  

„Pamatuju na to, jak z toho byl Václav Klaus běsný. Když mu řekli, že toho a toho podezřívají z takového činu, tak se zeptal proč, a dozvěděl se, že mu to nemohou říct. Protože to je tajné. A na otázku, co s tím má dělat, se dozvěděl, že je to jen jeho věc,“ vzpomínal Petrov.  

Sluší se připomenout, že Vadim Petrov, syn slavného českého skladatele, prošel zpravodajským kurzem u britské tajné služby MI5 a podílel se na transformaci českých tajných služeb z jejich komunistické podoby na tajné služby demokratické země. Ví proto, že u tajných služeb musíte počítat s tím, že vám nepřinesou jednoznačné důkazy pro to, co tvrdí. Pracují s částmi informací, s náznaky a s tím, co z náznaků pravděpodobně plyne.

Petrov věnoval pozornost také tématu hybridní války, se kterým operují nejen české tajné služby. Petrov zdůraznil, že skutečně jsme vystaveni hybridním útokům  a je na nás se s nimi vypořádat.

„Vojáci vám přiznají, že abyste se mohli v 21. století ubránit, musíte umět útočit. Když to neumíte, tak se neubráníte. Když se pak touto optikou podíváte na lidi, co jsou odpovědní za bezpečnost země, tak vždy nejdřív útočí. Nevysvětlují. Obrana a útok tak splynuly v jedno. Zároveň ale nemám pocit, že bych z toho měl mít nějaké trauma… Život jde dál, jen toho člověk víc ví a vaše představivost je občas tak víc vybičovaná. Ale nic víc bych v tom nehledal,“ řekl Petrov.

Nakonec věnoval pozornost i debatám vedeným na sociální síti Facebook. Poslanec Václav Klaus mladší přišel se zákonem, který by provozovatele sociálních sítí nekompromisně trestal za to, kdyby blokovali „nevhodné názory“. Petrov se zajímal, jak to s blokováním uživatelů chodí v praxi.

„Facebook dává uživatelům ban, na den, měsíc nebo víc, a to proto, že zveřejnili nahou fotku, promluvili nevhodně o islamistech nebo třeba o barvě pleti… Když jsem se ptal, kdo to dělá, tak kromě nějaké skupinky, která je snad někde u nás, tak vám ten ban dojde z JAR, kde sídlí lidé, kteří dozorují chování na Facebooku v ČR,“ zjistil Petrov. „Oni mají nějaký slovník s klíčovými slovy a podle toho jedou. Poučený český uživatel sociálních sítích proto tak rád vytečkovává slova nebo písmena vynechává. Aby umělá inteligence nevhodná slova prostě nezachytila,“ doplnil ještě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A to je dobrá zpráva? Ti lidé umřeli, dusil Kubal Blatného. Ostrá show v ČT

8:04 A to je dobrá zpráva? Ti lidé umřeli, dusil Kubal Blatného. Ostrá show v ČT

Ministr Jan Blatný je ve funkci šéfa resortu čtvrt roku. Své působení a situaci s covidem-19 přišel …