Klaus k 17. listopadu: Není co slavit. Straší nás něčím, čemu je těžké věřit. Lidé jsou zastrašeni

17.11.2020 9:23

Druhý český prezident promluvil k veřejnosti u příležitosti oslav státního svátku 17. listopadu, který si připomínáme jako den boje za svobodu a demokracii. Den vzdoru proti nacistům a komunistům. Podle Václava Klause však v této covidové době vlastně není co slavit. V kurzu je opět cenzura a po lidech se chce, aby dodržovali chaotické příkazy. Když tento svůj názor sděloval exprezident spoluobčanům, opět záměrně promluvil bez roušky na ústech a nosu.

Klaus k 17. listopadu: Není co slavit. Straší nás něčím, čemu je těžké věřit. Lidé jsou zastrašeni
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Václav Klaus
reklama

Rok co rok si 17. listopadu připomínáme pohřeb studenta Jana Opletala, který se 28. října 1939 zúčastnil demonstrace odkazující na vznik Československa v roce 1918. Za účast na demonstraci zaplatil životem. 17. listopadu měl pohřeb a tento pohřeb se stal příležitostí k další národní manifestaci. Toto datum bylo později uznáno za mezinárodní den studentstva.

Anketa

Chcete, aby Pavel Novotný byl na kandidátce ODS pro volby do Poslanecké sněmovny?

14%
86%
hlasovalo: 13621 lidí

O 50 let později si českoslovenští studenti připomínali Opletalovu smrt a jejich akce nakonec předznamenala pád komunistického režimu.

Václav Klaus má však pocit, že o 31 let později, kdy svět svírá pandemie koronaviru, vlastně není co slavit.

„Letošní výročí pádu komunismu v ponuré atmosféře dnešní doby v podstatě oslavovat nelze. Případně jen nostalgicky. Občané naší země, kteří by slavit měli, prožívají dnešní výročí zastrašeni, vylekáni, znejistěni, izolováni, omezeni ve veškerém svém konání. Mnozí se zakrytými obličeji. Rozmáhá se strach a vzájemné podezírání. Je vynucováno, abychom byli poslušní chaotických příkazů a zákazů. Nutí nás věřit věcem, kterým věřit je nesmírně těžké,“ kroutil hlavou před mikrofony Klaus. Jeho slova zprostředkovala divákům mimo jiné i televize Nova.

„Naděje, že se vrátíme k normálnímu životu, na který jsme si za poslední tři desítky let zvykli, slábne. Zavádí se cenzura, začíná být opět povolena jen jedna jediná pravda. Vítězí manipulace, moralizování a dělení společnosti na ty správné a politicky korektní, kteří i dnes se vším souhlasí, a na ty, kteří si dovolují s lecčíms nesouhlasit,“ pokračoval ve slovní kanonádě Václav Klaus.

Posteskl si nad tím, že se takto chová „kdysi svobodný a prosperující Západ“, a to pod záminkou boje s nemocí covid-19. Potlačování svobody však podle Klause ospravedlnit nelze. Ani bojem s koronavirem.

Ukazuje se také, že boj za svobodu nikdy nekončí. Klaus volal po tom, aby si to právě v tento den lidé připomněli o to důrazněji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…