Klaus potvrdil, že schvalujeme zlo odsunu Němců, říká komentátor

08.07.2012 10:11

Poválečný odsun Němců z Československa byl podle Václava Klause „logickým vyústěním tragické kapitoly českých dějin“. Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Příhody potvrdil veřejné mínění, které schvaluje zlo.

Klaus potvrdil, že schvalujeme zlo odsunu Němců, říká komentátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Václav Klaus
reklama

„Neboť nebýt 2. světové války a nacistické hrůzovlády v okupovaných českých zemích, nebylo by ani odsunu, přesněji řečeno vyhnání jejich německých obyvatel. Zajímat by nás měla povaha oné souvislosti. Václav Klaus ji označil za „logické vyústění“. Tím ji podle mého názoru zatemnil. Nadto způsobem, který je, obávám se, pro většinové veřejné mínění i dnes vítaný,“ říká Příhoda.

Logika je však podle komentátora slovem velmi nadužívaným a mnohdy za podobným vyjádřením stojí pouze přání, aby byly věci brány jako logické, nevyhnutelné. „Není to tak dávno, co jsme se dozvěděli, že u Dobronína na Jihlavsku těsně po válce utloukli někteří místní čeští obyvatelé některé své německé sousedy. Ta událost měla jistě svou prehistorii, kterou zatím neznáme. Řekneme však, že byla „logickým vyústěním“ sousedských vztahů?“ ptá se.

Prezident podle Příhody jen potvrdil většinové veřejné mínění. Má za to, že je vidět, že nerozlišujeme mezi morálním a fyzickým zlem. „Také tzv. odsun byl dílem předem pojatého záměru. Ale nezjednodušujme si to a nezůstávejme jen u administrativního rozhodnutí vyjádřeného tzv. prezidentskými dekrety. Podílely se na něm stovky (možná tisíce) záměrů individuálních či skupinových,“ objasnil Příhoda.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…