Klaus přišel do televize zhodnotit volby. Vysmál se Sobotkovi a ukázal na největší šok pro „pány z Bruselu“

26.05.2014 23:01

K výsledkům voleb do Evropského parlamentu se v České televizi ve večerní diskusi Události, komentáře vyjádřil i bývalý prezident Václav Klaus. Ten pogratuloval všem euroskeptickým kandidátům, kteří uspěli, a upozornil, že euforické pocity českých „proevropských“ politiků v čele s premiérem Sobotkou jsou dost mimo. Hlavním výsledkem těchto voleb podle něj je zmizení pravice.

Klaus přišel do televize zhodnotit volby. Vysmál se Sobotkovi a ukázal na největší šok pro „pány z Bruselu“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident ČR Václav Klaus

Klaus na úvod poblahopřál všem kritikům evropské integrace, kteří uspěli, ať je to jeho anglický přítel Nigel Farage, nebo Marine LePen. Je to podle něj jasný signál, který naznačuje, že voliči, které zradily „pravicové“ strany, si musí hledat alternativy.

„Já se musím usmívat, když pan Sobotka říká, že uspěly ty, jak on říká, proevropské strany. Jeho strana získala čtrnáct procent z osmnácti procent voličů, a kdo umí malou násobilku, ten si umí spočítat, že tuto největší stranu u nás volila dvě a půl procenta z českých voličů,“ upozornil bývalý prezident. Vítězem těchto voleb jsou podle něj jednoznačně nevoliči, kteří tak dali jasný signál, že je europarlament nezajímá.

Celoevropsky prý ale uspěli ti, kteří současnou podobu Evropské unie kritizují. „Každý očekával, že kritičnost posílí v eurem zničených zemích, jako je Řecko. Ale oni uspěli i v zemích jako je Švédsko, Finsko, Anglie. A to je největší šok pro ty pány v Bruselu,“ myslí si Klaus.

Moderátor mu namítl, že v Německu, které je „hlavním pokladníkem“ Evropské unie, s přehledem zvítězila proevropská CDU kancléřky Merkelové. „Jak můžete vyslovit slovo pokladník Evropské unie,“ osopil se na něj Klaus. „Německo je země, která na tom vydělává, která z existence eura tyje, Německo je největším vítězem posledních deseti let a ty drobné, poslané do Řecka, na tom nic nemění. Proto vůbec není náhoda, že tam ty volby dopadly, jak dopadly,“ vyjádřil se k volbám v Německu.

Nevyloučil možnost, že by euroskeptické skupiny mohly v Bruselu spolupracovat, i když se mnozí snaží tvrdit opak. „Odlišoval bych, jaké ty strany skutečně jsou, a co o nich píší média, která jsou zaujatá proti nim,“ upozornil po připomínce značně odlišných postojů některých zástupců těchto stran.

Podle Klause je však vůle voličů i spolupráce úspěšných stran do značné míry jedno. „Socialističtí páni Schulzové a „konzervativní“ páni Junckerové, kteří od nich nejsou zase tak daleko, si stejně podají ruku a zašlapou to všechno do země,“ odhaduje exprezident.

Volební výsledky v České republice ale vnímá velmi smutně. „Totálně zmizela pravice z politické scény. To je pro člověka, který ji tu po roce 1989 vydupal ze země, smutný pohled,“ uvedl Klaus s tím, že pravici podle něj zastupuje pouze dvojice zástupců ODS a Petr Mach.

Zato pozitiva voleb jsou podle něj skutečně pouze drobná. „Jsem třeba rád, že snad zmizela Strana zelených. Když jsem tu poslouchal pana Lišku, tak jsem si říkal, že je dobře, že snad odejdou do propadliště dějin, a už nikdy v žádných volbách neuspějí,“ zakončil své televizní vystoupení.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

21:48 Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

Nad tím, že desítkám demonstrantů umožnili policisté ve středu 11. července oblehnout hlavní vchod d…