Klaus pro rozhlas: Bylo by nezodpovědné zvyšovat zadlužení půjčkou pro EU

12.12.2011 14:11

Prezident Václav Klaus se staví velmi kriticky k tomu, aby Česká republika poskytla půjčku zadluženým zemím eurozóny. Tímto způsobem zvyšovat zadlužení České republiky je v naší aktuální situaci nezodpovědné, uvedl Klaus v rozhovoru pro Radiožurnál.

Klaus pro rozhlas: Bylo by nezodpovědné zvyšovat zadlužení půjčkou pro EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

Václav Klaus řekl k závěrům eurosummitu pro Český rozhlas 1 – Radiožurnál, že páteční summit Evropské unie s žádným plánem na řešení akutní evropské dluhové krize nepřišel.

„Pouze zformuloval obecný záměr na vytvoření jistého dlouhodobého rámce institucionálních změn, který sám o sobě žádný bezprostřední dopad na dnešní, rychle se prohlubující dluhovou krizi mít nemůže. Česká republika sama žije s deficitem, který – jak je vidět – není schopna eliminovat. V této situaci by bylo nezodpovědné naše zadlužení zvyšovat poskytováním půjček pro extrémně zadlužené země, kterým to pouze umožní další odklad skutečných řešení,“ uvedl Klaus.

Základní povinností vlády je podle jeho mínění udržet české veřejné finance a výši státního dluhu na bezpečné úrovni.

„Proto vláda zvyšuje daně, proto provádí rozpočtové škrty, které tvrdě dopadají na občany, zejména na sociálně slabší. Ještě umím pochopit, že opozice, která nenese vládní odpovědnost, lehkomyslně volá po zvyšování našeho zadlužení. Ale vládní koaliční strana, která má v rukou klíčový resort ministerstva financí, by se k tomuto volání připojovat neměla. Věřím, že naše vláda v čele s premiérem Nečasem zvolí v této věci pro Českou republiku to nejrozumnější řešení,“ zmínil dále Klaus.

Podle něj ale rozhodnutí musíme udělat sami. „Předem si zužovat svobodu našeho rozhodování argumentem, že se bez našeho přijetí bruselského plánu dostaneme do jakési izolace, je mylné. Strašení izolací jsme si v posledních letech užili dost a teď jsme v důsledku toho v těžko řešitelném evropském problému. Proto jsem uvítal, že jsme spolu s několika dalšími zeměmi naznačili, že se k dalšími bianko šeku připojovat nehodláme," dodal prezident.

Nečas rozhodnutý není, ale ČSSD vládu podpoří

Rozhlas připomíná, že zatím premiér Petr Nečas není rozhodnutý, jestli se Česko k smlouvě o záchraně eura připojí.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg z TOP 09 je ale přesvědčen o tom, že Česko by se mělo připojit k evropské mezivládní smlouvě o záchraně eura. Schwarzenberg to uvedl v neděli v České televizi. Podle něj Česká republika ani jiné možnosti nemá, než Mezinárodnímu měnovému fondu půjčit téměř 90 miliard korun, protože to pro zemi bude určitá forma pojistky.

„Jsem přesvědčen, že pan premiér si je povědomen nesmírné odpovědnosti, kterou toho času nese za český osud České republiky, a že ví, že Česká republika se nesmí a nemůže izolovat v Evropě, že by to bylo opravdu nastoupení strmé cesty dolů,“ řekl Schwarzenberg.

Opoziční sociální demokraté ale vládu - pokud se rozhodne půjčit téměř 90 miliard korun na stabilizaci eurozóny – prý podpoří.

„Pokud se vláda rozhodne účastnit se jádra evropské integrace, může počítat v tomto směru s podporou sociální demokracie, protože pro Českou republiku je to výhodné. My jsme v tuto chvíli čistými příjemci prostředků z Evropské unie, a jestliže po nás v tuto chvíli chce Evropská unie určitý příspěvek k záchraně eurozóny y ke stabilizaci i našich vlastních pracovních míst, tady jde přece o prosperitu České republiky,“ prohlásil k tomu již předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO  Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

20:07 VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

Známý český herec Zdeněk Svěrák tentokrát nevyjadřoval podporu politickým kandidátům, nyní po volbác…