Klause si zvolili ANO, SPD a komunisté, rozčílil se Fiala. Jenže Tvarůžková začala počítat a nevycházelo to...

04.04.2019 20:38

Čtvrtečním hostem v pořadu Interview na ČT24 byl předseda ODS Petr Fiala. S moderátorkou Zuzanou Tvarůžkovou probrali Václava Klause mladšího, který stále šéfuje školskému výboru, i když byl vyloučen z ODS, jejíž vedení si na jeho místě přeje jiného zástupce. A hovořili například také o odchodu ministryně průmyslu a obchodu Novákové, po kterém volá stále více zákonodárců. Zahraniční výbor nyní chce, aby se citlivá jednání se zahraničními delegacemi konzultovala s Ministerstvem zahraničí.

Klause si zvolili ANO, SPD a komunisté, rozčílil se Fiala. Jenže Tvarůžková začala počítat a nevycházelo to...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama

Anketa

Chcete, aby Václav Klaus ml. šel do sněmovních voleb s vlastní politickou stranou?

92%
8%
hlasovalo: 15778 lidí

Na úvod padla otázka, jak jednotný je poslanecký klub ODS, pokud jde o jednotu při závažných hlasováních. „Je na tom dobře,“ odvětil jasně předseda ODS Fiala, kterého se následně moderátorka dotázala, zda je to tak, i co se týká obsazování postu předsedy školského výboru, jelikož se nakonec nepodařilo vyměnit Klause mladšího, který v čele výboru zůstává. „To je především ostuda té koalice ANO, SPD a komunistů. Ta si zvolila Klause předsedou výboru,“ zdůraznil Fiala.

Tvarůžkovou taková rezolutní reakce zarazila a vpálila Fialovi, že hovoří o Klausovi, jako by s ním neměl nikdy nic společného. „My jsme ho vyloučili a my nechceme mít nic společného s člověkem, který ve Sněmovně uvádí nevhodné příklady o holokaustu a říká, že Česko má co nejrychleji vystoupit z EU,“ rozjel se Fiala. „Koalice ANO, okamurovců a komunistů si řekla, že to je vhodný člověk pro předsedu školského výboru. Jestli si to myslí, tak prosím, ale my si to nemyslíme,“ zdůraznil opakovaně s tím, že Klaus ml. je tedy nyní předsedou za tuto koalici.

Na moderátorčino zapochybování, jestli si skutečně nikdo další z členů ODS nemyslí, že je Klaus ml. na svém místě, Fiala jasně odpověděl, že určitě nemyslí. „Jsem přesvědčen, že si to nemyslí žádní naši členové. Rozhodovaly hlasy ANO, SPD a KSČM a takový je výsledek,“ podotkl.

Přislíbil, že to ale jen tak nenechá. „My samozřejmě dál budeme pokračovat v úsilí, aby to tak nebylo, byly naplněny jednací řád a zvyklosti v Poslanecké sněmovně,“ dodal předseda ODS.

Poslanec Jakub Michálek k tomuto hlasování napsal, že Piráti pro Klause mladšího nehlasovali, ale byli s ČSSD, lidovci, starosty a panem Baxou sami. Z počtů podle něj vyplývá, že pro Baxu z ODS nehlasovala ani jeho stranická kolegyně Majerová Zahradníková. Tvarůžkovou tak zajímalo, jestli Fiala ví, jak jeho poslanci vůbec hlasovali. „Nevím, jak kdo hlasoval, byla to tajná volba, tak si na to nehrajme,“ řekl Fiala stále přesvědčený, že v ODS byli v hlasování ohledně Klause ml. jednotní. „Já o hlasování vlastních poslanců nemám pochybnosti, jako členové školského výboru v čele Klause ml. nechtějí,“ trval si na svém.

Přesto jeho přesvědčení Tvarůžkovou do jisté míry udivovalo. „Vy jste s nimi o tom tedy mluvil, jak hlasovali?“ ptala se dál. „Já s nimi o tom mluvit nemusím, já jsem si jistý, jak hlasovali, a nemám indicie o tom, že by hlasovali jinak,“ rozlítil se už na moderátorku šéf ODS, který nechápe, kde ostatní berou takovou jistotu, že někdo hlasoval tak, či onak.

„Jsem přesvědčen, že v příštích dnech a týdnech se ukáže, že poslanecký klub ODS je skutečně v podstatných věcech naprosto jednotný,“ věří Fiala.