Kmoníček hovořil o ukrajinské krizi: I válka má svoje pravidla

05.09.2014 22:45

Jak se dál vyvine rusko-ukrajinský konflikt především s ohledem na Rusko? O tom se opět diskutovalo v pátečních Událostech, komentářích České televize. Do studia dorazil ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček a dva bývalí velvyslanci v Rusku - Luboš Dobrovský a Jaroslav Bašta. Pohledy pánů na situaci se poměrně lišily.

Kmoníček hovořil o ukrajinské krizi: I válka má svoje pravidla
Foto: Radim Panenka
Popisek: Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Hradu
reklama

Nejprve ale o situaci na východě Ukrajiny promluvil zpravodaj České televize Miroslav Karas. V tuto chvíli se prý dodržuje příměří. „Rozhodne první noc po vyhlášeném příměří, zda nedojde k žádným výbuchům, které tady sledujeme každou noc,“ uvedl přímo z Doněcku Karas. Lidé v oblasti už si přejí především mír a konec umírání.

Na obou stranách bojují žoldnéři

„Když jsem slyšel některá tvrzení pana prezidenta Zemana, tak jsem se nemohl nedomnívat, že tam je určitý rozpor,“ poznamenal Dobrovský k rozdílnosti postojů NATO a Miloše Zemana. Ten se dovolával i ujištění ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, kterého Dobrovský označil za jednoho z profesionálních lhářů.

Kmoníček oponoval, že by si takováto tvrdá slova netroufl použít a že regulérní ruská invaze skutečně na území Ukrajiny neprobíhá. „Je z pohledu právního třeba na tom takto bazírovat, protože i válka má svoje pravidla,“ podotkl Kmoníček. Bašta v tomto Zemanova muže podpořil, když poukázal na to, že v tomto konfliktu na obou stranách bojují žoldnéři.

Dobrovský to viděl úplně jinak. Tyto rétorické výstupy jsou bezvýznamné. Připomněl totiž, že ruští muži byli v Rusku vyznamenáni za účast v bojích na Ukrajině. Kmoníček ani Bašta s tím však nesouhlasili. Jednání prý v tuto chvíli probíhají mezi ukrajinskou vládou a separatisty na východě země, což jasně ukazuje na občanskou válku. Byť je podle Kmoníčka jasné, že Rusko bude hledat cesty, jak by si mohlo zachovat vliv na dění na východě země.

Bašta ve studiu také připomněl, že na počátku svého vládnutí v roce 1999 slíbil, že do třinácti let vrátí Rusko do pozice velmoci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

17:25 Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran byl hostem rozhovoru na XTV. Výrazně doporučoval očkování, podle…