Kmoníček v rádiu mluvil o Zemanově cestě do Mosky, obsesi českých novinářů i Okamurovi

05.01.2015 18:31

Šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček pro ČRo potvrdil, že prezident pojede v květnu do Moskvy. Žádná jiná bilaterální jednání v přípravě nejsou, ale vše se prý může změnit. Ke kritizovaným názorům prezidenta Zemana uvedl, že není v mezinárodním měřítku osamocen.

Kmoníček v rádiu mluvil o Zemanově cestě do Mosky, obsesi českých novinářů i Okamurovi
Foto: Radim Panenka
Popisek: Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Hradu
reklama

Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu. Jednou z otázek bylo, kam a kudy míří zahraniční politika českého prezidenta.

Kmoníček potvrdil, že prezident obdržel pozvánku na oslavy 70. výročí Dne vítězství, které se konají 9. května 2015 v Moskvě. „Pan prezident toto pozvání přijal, žádná jiná bilaterální jednání nejsou zatím plánována," uvedl. Připustil však, že do května se mohou okolnosti změnit.

„Mohu potvrdit, že prezident Zeman byl pozván na devátého května do Moskvy na oslavy konce druhé světové války. Toto pozvání přijal. O jiném pozvání nevím,“ uvedl Kmoníček pro ČRo.

„Já nevím, a nikdo z nás to neví, jak bude situace vypadat za čtrnáct dní. Nevíme, jak se situace změní,“ zdůrazňoval Kmoníček v souvislosti s možnými budoucími schůzkami. Zároveň upozornil na vzrůstající roli amerického diplomata Henry Kissingera, jehož názory jsou „velmi, ale velmi podobné názorům Miloše Zemana“, uvedl.

„Skoro každý bude žádat o bilaterální jednání. A pak si hostitelé musí začít vybírat. Většinou se to řeší tak, že hostitel řekne, že žádná jednání nebudou,“ vysvětloval Kmoníček. Naznačoval tím rovněž, že jsou věci, které nejde předvídat.

Za tři nebo čtyři měsíce, a zejména po jednání v Astaně o situaci na Ukrajině, může být v mezinárodních vztazích podle Kmoníčka vše jinak. „Věci mají nečekané konsekvence a přijdou tehdy, když je nečekáte,“ uvedl Kmoníček.

Putin do Prahy pravděpodobně nepřijede

Co se týká návštěvy Vladimira Putina Prahy v době oslav osvobození koncentračního tábora v Osvětimi Kmoníček uvedl, že není potvrzena účast ani amerického prezidenta Baracka  Obamy, ani Vladimira Putina. „Podle mého soudu Putin nepřijede. Jinak už bychom asi řešili přípravy,“ uvedl šéf zahraničního odboru Hradu.

Hrad neovlivňují názory ruské Dumy

Prezident Miloš Zeman se v nedávném rozhovoru pro Právo vrátil ke krizi na Ukrajině. V něm se vyjádřil tak, že svržení prezidenta Janukovyče z loňského února nepovažuje za demokratickou revoluci a současného předsedu ukrajinské vlády Arsenije Jaceňuka označil za „premiéra války“. Jeho vyjádření vyzdvihl člen ruské státní Dumy Alexej Puškov.

Kmoníček se nechtěl podobnými zprávami zabývat. „Naše orientace se nijak neřídí názory ruské Dumy. Některé názory prezidenta je potěší, některé ne,“ uvedl Kmoníček a zdůrazňoval, že Zeman není ve svých názorech osamocen.

Tvrdil také, že pozornost věnovaná tomuto výroku je specialitou našich, tudíž českých novinářů. „Nezaznamenal jsem ze strany diplomatů jedinou reakci. To je česká obsese hlídat vyjádření Miloše Zemana,“ říká diplomat Kmoníček.

Každý názor má své místo

V závěru pořadu se řeč stočila i na poslední aféru hnutí Úsvit přímé demokracie, kdy dal Tomio Okamura na svém facebookovém profilu prostor příspěvku Ondřeje Kobzy, který vyzýval občany k venčení prasat a psů u mešit s tvrzením, že to zabrání šíření radikálního islámu v Česku.

„Mně to přijde jako názor tak český, to znamená, že je spíš úsměvný, než vážný,“ řekl k tomu diplomat z Hradu. „Já bych se tomu ale nezasmál,“ dodal následně.

„Toto není můj způsob reakce, toto není můj způsob vyjadřování. Podle mého názoru to nemůže pomoci ničemu, je to ukázka pokleslého humoru,“ zhodnotil poslední protiislámské akce Úsvitu Kmoníček.

Nicméně celou diskusi vyvolanou příspěvkem na Facebooku Okamury neodsoudil. „Každý názor, i takto podivný, má svůj prostor na politické scéně. To je daň za svobodu slova,“ myslí si Kmoníček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

21:41 Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

Andrej Babiš vystoupil ve večerních zprávách na TV Nova. Odmítl se omluvit. Vakcíny řeší. Bez občanů…