Kníže Schwarzenberg promluvil v rakouském tisku: Lidé se musí smířit se ztrátami. Nemůžete bohatnout donekonečna

09.12.2022 11:45 | Ze sítí

Někdejšího ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga navštívil v jeho paláci ve Vídni server KleineZeitung.at. V rozhovoru ke svým sobotním pětaosmdesátým narozeninám Schwarzenberg mimo jiné zkritizoval rakouské schengenské veto vůči Rumunsku a Bulharsku. Řeč byla i o německé exkancléřce Merkelové a ruském prezidentovi Putinovi.

Kníže Schwarzenberg promluvil v rakouském tisku: Lidé se musí smířit se ztrátami. Nemůžete bohatnout donekonečna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Schwarzenberg v rozhovoru přiznává, že už hůř slyší, vidí a má problémy s nohama. Přišel tak o jednu z radostí – procházky lesem a lovení zvěře. „Na vozíku je to fajn, dokud mě někdo tlačí,“ říká. Radost mu však dělají jeho vnoučata. V rozhovoru pak také hovoří o tom, že je patriotem dvou zemí – Rakouska i Česka. 

Rakousko se dle jeho slov rozvíjí, podobně jako ostatní země v Evropě. „Země ale nemůže bohatnout donekonečna. Tak je to všude, je nutné se smířit se ztrátami, což se těžko snáší, ale člověk to bude muset vydržet,“ poznamenal Schwarzenberg.

„Platíme vysokou cenu za Sebastiana,“ dodal Schwarzenberg zjevně k někdejšímu kancléři Sebastianu Kurzovi, jehož smetla korupční aféra. „To, co říkal a dělal, bylo v rozporu,“ poznamenal k osobě Kurze Schwarzenberg a nebál se ani použít slova podvod. „Vzpomeňte si také na migrační politiku! To bylo jasné, že musí skončit katastrofou,“ podotkl. 

Lidovci se nyní podle něj musí vrátit ke kořenům. „Strana může existovat pouze tehdy, je-li jasné, za čím stojí. Pokud to nedokáže sdělit, proč bych ji měl volit?“ ptal se Schwarzenberg.

Řeč pak byla také o někdejší německé kancléřce Angele Merkelové. Schwarzenberg ji podle svých slov respektoval. „Obdivoval jsem ji, že vyřadila každého muže, který jí byl konkurentem,“ poznamenal Schwarzenberg a vytkl jen to, že i Merkelová propadla Rusku. 

Jak Schwarzenberg vnímá přirovnávání ruského prezidenta Vladimira Putina k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, „Hitler byl ve svém šílenství iracinálnější,“ poznamenává Schwarzenberg. Putinovi se dle něj příliš nedaří, protože Rusko je vojensky příliš slabé.

Pochopení pro slova o tom, aby se Ukrajině přestaly dodávat zbraně, Schwarzenberg nemá. „Aby měli Evropané klid? To je bezohledně sobecký postoj, který se pokrytecky halí do pacifistického hávu,“ poznamenal Schwarzenberg.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vefTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mobilizace: „Občané by nadávali.“ Vládní materiál. Důvod křiku na Babiše?

11:25 Mobilizace: „Občané by nadávali.“ Vládní materiál. Důvod křiku na Babiše?

Ačkoliv i podle oficiálních dokumentů NATO „v euroatlantickém prostoru nepanuje mír“, u nás jsou jak…