Koalice má napilno. Bude jednat o Bakalovi a elektronické evidenci tržeb

26.08.2015 6:02

Po zasedání vlády se dnes sejde vedení koalice, aby jednalo o postupu prosazení zákona o elektronické evidenci tržeb. Zabývat se bude také požadavkem ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, aby vláda zrušila své červencové usnesení o vzniku průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné.

Koalice má napilno. Bude jednat o Bakalovi a elektronické evidenci tržeb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala
reklama

 Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš v případě zákona o elektronické evidenci tržeb uvažoval o možnosti spojení zákona s hlasováním o důvěře kvůli obstrukcím, které chystá opozice. Koaliční partneři hnutí ANO to ale odmítají. Babiš chce proto dnes nadnést i debatu o změnách jednacího řádu Sněmovny, například navrhuje omezit dvouhodinové přestávky.

O obstrukcích při schvalování návrhu zákona hovoří poslanci TOP 09 a ODS. Dvojice opozičních stran může hlavně ve třetím čtení projednávání zákona blokovat. Stát může podle Babiše elektronické pokladny zavést nejdříve od dubna příštího roku. Elektronickou evidencí tržeb se chce vláda zaměřit na šedou ekonomiku. Dosavadní výpočty zmiňují přínos po zavedení systému jako zvýšení daňového inkasa o deset až 12 miliard korun.

V případě průmyslové zóny Nad Barborou navrhuje Babiš, aby vláda zrušila své předchozí usnesení. Podle ministra financí kabinet neměl před schvalováním informaci, že Moravskoslezský kraj má vykoupit za zhruba 200 milionů korun pozemky od společnosti podnikatele Zdeňka Bakaly. Moravskoslezský kraj s tím, aby vláda zrušila své červencové usnesení, kterým podpořila výstavbu průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné, nesouhlasí. Stát hodlal do zóny vložit až 750 milionů korun.

Babiš nejprve žádal premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby zařadil návrh na zrušení usnesení vlády o průmyslové zóně Nad Barborou na program vlády. Ministerský předseda to ale neudělal a navrhl, aby se problémem nejdříve zabývala koaliční rada.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

13:39 Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

„Politika v době šílené. Podle čeho se pozná, kdo je vlastně ve vládě a kdo v opozici?“ zahájil deba…