Koalice slíbila, že neobnoví těžbu zlata a pomůže zlepšit ovzduší

13. 12. 2013 15:45

Vznikající vládní trojkoalice slibuje, že nedovolí obnovení průzkumu a těžby zlata ani zahájení průzkumu a těžbu břidlicového plynu. Společně s opozicí chce navrhnout zákon snižování závislosti na fosilních palivech. Předložit chce i novou strategii, jak nakládat s odpady v příštích 12 letech. Finální verze koaliční dohody se zavazuje mimo jiné i k ochraně půdy i zlepšení špatného ovzduší. Podle ekologů má však řadu nedostatků.

Koalice slíbila, že neobnoví těžbu zlata a pomůže zlepšit ovzduší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš s Bohuslavem Sobotkou
reklama

Zákon o snižování závislosti na fosilních palivech chtějí koaliční partneři prosadit, pokud tím neutrpí konkurenceschopnost české ekonomiky. Počítat zřejmě mohou s podporou opozičních stran TOP 09 a komunistů, které už před volbami avizovaly, že se chtějí na přípravě podílet.

Koalice upraví zákon o energiích, aby si rodiny a obce mohly vyrábět čistou energii

"Těší nás, že koaliční smlouva obsahuje závazek k předložení zákona snižujícího naši závislost na drahých a špinavých fosilních palivech. Právě takový zákon prosazujeme," reagoval Jiří Koželouh z Hnutí DUHA. Zákon podle něj oživí ekonomiku, nastartuje inovace a zvýší efektivitu.

Koalice chce upravit i zákon o podporovaných zdrojích energie tak, aby nezatěžoval českou ekonomiku a domácnosti a umožnil rodinám a obcím si vyrábět vlastní čistou energii. Podporovat chce například solární panely na střechách domácností a firem. Postupně by se měla zvyšovat i energetická efektivnost elektrospotřebičů, například se zpřísní standardy pro štítkování. Energetické úspory mají pokračovat i v programu Nová zelená úsporám na rekonstrukce a zateplení rodinných domů.

Koaliční smlouva neuvádí, zda ochrání severočeské obce před uhelnými doly

Koaliční smlouva však má podle všech oslovených ekologů zásadní vadu. Neuvádí, zda vláda ochrání severočeské obce před uhelnými doly. "Pro obyvatele obcí ohrožených bouráním kvůli těžbě koaliční smlouva poskytuje nulové záruky. Víme přitom, že jedna z verzí takové záruky obsahovala - ale zatím nevíme, na čí popud byly vyškrtnuty," řekl ČTK Jan Rovenský z Greenpeace. Jde podle něj o politováníhodné selhání zejména KDU-ČSL a ANO, jejichž lídři i experti před volbami jednohlasně zachování limitů těžby podporovali. Doufá, že se ochranu obcí podaří do smlouvy doplnit.

Koalice dále slibuje, že podpoří prevenci vzniku odpadů a recyklaci podle evropské hierarchie nakládání s odpady. "Naše krajina se nesmí stát super skládkou ani super spalovnou," píše se v dohodě. Podpora recyklace zní ale podle ekologů vágně, protože neuvádí konkrétní cíle a plány.

Koalice chce dbát na limity znečištění, ale zapomíná na ochranu divoké přírody

Špatné životní prostředí chce koalice řešit takzvaným Zeleným programem hlavně v Moravskoslezském kraji, který se potýká s největšími problémy. "Důsledně budeme prosazovat dodržování zákonných limitů pro znečištění u podnikatelských subjektů," uvádí smlouva. Slibuje také snížit znečištění z aut ve městech posílením bezbariérové městské hromadné dopravy.

Ve smlouvě podle ekologů však chybí ochrana divoké přírody a národních parků; ČSSD také neprosadila konkrétní opatření, jež ozdraví lesy, která měla ve volebním programu. Kladně hodnotí ekologové naopak zachování práv veřejnosti účastnit se rozhodování o životním prostředí. "Lidé se budou moci vyjadřovat k velkým projektům v jejich sousedství, třeba k chemičce, dolu nebo supermarketu," dodal Daniel Vondrouš z asociace Zelený kruh.

V souvislosti s omezením klimatických změn bude koalice prý usilovat, aby vznikla dohoda navazující na Kjótský protokol, "zejména se zaměřením na adaptační opatření". Podle Hnutí Duha by však prioritou mělo být předcházení problému, a to prosadit závaznou mezinárodní dohodu o snížení emisí skleníkových plynů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

9:52 „Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

V pokračování kauzy Janka Kroupy a ministra Hamáčka se ukázalo, od koho získal investigativní noviná…