Kolegové z opozice rozcupovali nápad Pirátů

13.11.2017 16:04 | Zprávy

Lidovci považují návrh Pirátů na to, aby opozice získala vedení všech výborů ve sněmovně, za neadekvátní. Také podle ODS a ČSSD by rozdělení výborů mělo odpovídat poměrnému zastoupení stran ve sněmovně. Podle hnutí Starostové a nezávislí (STAN) bude rozdělení výborů záležet na slušnosti budoucí vládní koalice, zatím ale není jasné, kdo ji bude tvořit. Zprávu přinesla ČTK.

Kolegové z opozice rozcupovali nápad Pirátů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schvalování programu schůze sněmovny

Piráti o víkendu navrhli, aby kvůli plánu na vznik menšinové vlády ANO všechny sněmovní výbory s výjimkou organizačního vedli zástupci ostatních stran. ANO návrh kritizovalo. „Myslím, že to je neadekvátní. Každopádně jsou výbory a komise, které by měla mít jen opozice,“ sdělil dnes ČTK předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Lidovci už dříve vyjádřili přesvědčení, že by opozice měla kontrolovat sněmovní komise pro dohled nad tajnými službami, protože to považují za nástroj pro zachování demokracie. Opozice by podle nich měla mít i předsedu bezpečnostního výboru.

Předseda ODS Petr Fiala na Facebooku napsal, že nerozumí tomu, proč by ANO nemělo mít předsedu žádného výboru. Podle něj má hnutí oprávněný nárok na poměrné zastoupení v čele sněmovních výborů.

„Nevidím důvod, proč vylučovat z vedení výborů strany, které se budou podílet na vládní odpovědnosti,“ napsal ČTK předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. Zároveň ale upozornil, že opozice by měla řídit komise, které dohlížejí na činnost tajných služeb, Generální inspekce bezpečnostních sborů a Finančního a analytického útvaru. „V případě vlády jednoho muže a jedné strany budou tyto komise mnohem důležitější než standardní výbory,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

7:46 Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

POHLED SELSKÝM ROZUMEM „Jsme zemí, která to po vstupu do EU dotáhla ze soběstačné a vysoce exportní …