Kolegové z opozice rozcupovali nápad Pirátů

13.11.2017 16:04

Lidovci považují návrh Pirátů na to, aby opozice získala vedení všech výborů ve sněmovně, za neadekvátní. Také podle ODS a ČSSD by rozdělení výborů mělo odpovídat poměrnému zastoupení stran ve sněmovně. Podle hnutí Starostové a nezávislí (STAN) bude rozdělení výborů záležet na slušnosti budoucí vládní koalice, zatím ale není jasné, kdo ji bude tvořit. Zprávu přinesla ČTK.

Kolegové z opozice rozcupovali nápad Pirátů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schvalování programu schůze sněmovny
reklama

Piráti o víkendu navrhli, aby kvůli plánu na vznik menšinové vlády ANO všechny sněmovní výbory s výjimkou organizačního vedli zástupci ostatních stran. ANO návrh kritizovalo. „Myslím, že to je neadekvátní. Každopádně jsou výbory a komise, které by měla mít jen opozice,“ sdělil dnes ČTK předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Lidovci už dříve vyjádřili přesvědčení, že by opozice měla kontrolovat sněmovní komise pro dohled nad tajnými službami, protože to považují za nástroj pro zachování demokracie. Opozice by podle nich měla mít i předsedu bezpečnostního výboru.

Předseda ODS Petr Fiala na Facebooku napsal, že nerozumí tomu, proč by ANO nemělo mít předsedu žádného výboru. Podle něj má hnutí oprávněný nárok na poměrné zastoupení v čele sněmovních výborů.

„Nevidím důvod, proč vylučovat z vedení výborů strany, které se budou podílet na vládní odpovědnosti,“ napsal ČTK předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. Zároveň ale upozornil, že opozice by měla řídit komise, které dohlížejí na činnost tajných služeb, Generální inspekce bezpečnostních sborů a Finančního a analytického útvaru. „V případě vlády jednoho muže a jedné strany budou tyto komise mnohem důležitější než standardní výbory,“ uvedl.

„Obsazení vedení výborů bude na slušnosti koalice a její dohodě s opozicí,“ napsal ČTK předseda STAN Petr Gazdík. Upozornil zároveň, že v nynější povolební situaci není zcela jasné, které strany budou patřit ke koalici a které k opozici. „To se ukáže právě při ustavující schůzi, volbě předsedy a orgánů sněmovny. I Piráti se budou muset rozhodnout, kam chtějí patřit,“ poukázal na víkendové rozhodnutí pirátského poslaneckého klubu, který potvrdil dřívější stanovisko, že na předsedu sněmovny podpoří Radka Vondráčka (ANO).

Totéž připomněl i Bělobrádek. „Otázka je, zda Piráti jsou opozice, když chtějí udělat dohodu s ANO, SPD a KSČM o vedení sněmovny,“ uvedl.

„Jestliže jsou Piráti ochotni připustit vládu bez důvěry, tak připouštějí vládu bez kontroly. A žádní předsedové výborů tomu nemohou významným způsobem pomoci,“ reagoval na rozhodnutí Pirátů podpořit Vondráčka do čela sněmovny předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podotkl, že kdyby opozice měla vést všechny sněmovní výbory, musela by mít v dolní komoře většinu. „A to je nesmysl. Většinu musí mít vláda. Musí být jasné, jaká většina té vládě, ať už menšinové nebo koaliční, pomůže vládnout. Proto měl pan prezident (Miloš Zeman) dodržet svůj zvyk a chtít po panu Babišovi, aby mu označil těch 101 poslanců,“ řekl Kalousek ČTK.

Piráty kvůli jejich rozhodnutí kritizovala o víkendu i ODS, která na předsedu sněmovny navrhuje svého předsedu Petra Fialu. Podle občanských demokratů nahrává postoj Pirátů „mocenskému paktu“ Zemana a předsedy ANO Andreje Babiše, protože díky svému předsedovi sněmovny bude mít ANO všechny tři pokusy o sestavení vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

7:54 „Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

Premiér Andrej Babiš uvízl kvůli počasí v Bruselu a nemohl se vrátit do Česka, které se potýká s nás…