Kolik lidí schvaluje vstup do EU a NATO či církevní restituce? Odpovědi zde

13. 11. 2014 15:01

Většina obyvatel ČR si při hodnocení polistopadového vývoje nejvíce cení svobody a demokracie. Část lidí ale vnímá události v listopadu 1989 i jako podvod, změnu k horšímu, začátek rozkradení státu nebo plánovaný převrat. Vyplývá to z exkluzivního internetového průzkumu agentury SANEP, který probíhal ve dnech 8.října až 1.listopadu na reprezentativním vzorku 12.718 dotázaných obyvatel ČR ve věku 18-69 let.

Kolik lidí schvaluje vstup do EU a NATO či církevní restituce? Odpovědi zde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Nadpoloviční část obyvatel naší země ze sedmi vybraných významných událostí polistopadového vývoje hodnotí kladně pouze dvě události. Jednak zavedení přímé volby prezidenta ČR, které kladně vnímá 65,5% dotázaných, jednak vstup ČR do NATO (51,7%).

Celý průzkum ZDE

Vstup ČR do EU nehodnotí kladně ani polovina obvyvatel

Vstup naší země do EU kladně hodnotí v souhrnu pouze 43,5% dotázaných. Rozdělení Československa vidí pozitivně pouze 42,1% dotázaných. Vznik horní parlamentní komory 35,7% dotázaných, obecně privatizaci 29,1% respondentů a církevní restituce již jen 14,1% respondentů.

Velmi kriticky se lidé dívají na to, zda se během pětadvaceti let od Sametové revoluce podařilo naplnit hlavní heslo „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“. Z průzkumu totiž vyplynulo, že kladný názor na to má v souhrnu pouze 8,3% respondentů.

Že za komunistů bylo lépe, si myslí jen něco přes 15% obyvatel

Zdá se, že nemají pravdu ti, kteří tvrdí, že v lidech roste nostalgie po komunistickém režimu. Názor, že za předlistopadové éry bylo lépe než dnes, totiž sdílí jednoznačně jen 15,2% dotázaných. Naopak 49,1% jich uvedlo, že se jednoznačně domnívají, že za minulého režimu nebylo lépe než dnes.

Příliš lichotivý výsledek nepřinesly ani odpovědi na to, zda je ČR je po pětadvaceti letech svobody vyspělou demokratickou zemí. V souhrnu totiž pouze 28,7% dotázaných vyjádřilo názor, že je ČR již vyspělou demokracií, 67,2% respondentů se vyjádřilo k této otázce negativně.

Spokojenost s politickou situací je nízká, ale vzrůstá

S aktuální politickou situací v ČR je v souhrnu spokojeno 23,3% dotázaných. I když se na první pohled nejedná o příliš povzbudivý výsledek, v porovnání se srovnatelným průzkumem firmy SANEP z roku 2012 se jedná o zásadní nárůst spokojenosti a tedy i kladný trend. „V říjnu 2012 bylo spokojeno s tehdejší politickou situací v ČR totiž v souhrnu pouze 8,4% dotázaných,“ uvedli autoři průzkumu.

Na současném režimu nejvíce vadí rozsáhlá korupce

Za největší zápory polistopadového demokratického vývoje ČR považuje 19,8% dotázaných rozsáhlou korupci v politice, policii a justici, dále pak následuje zvýšená kriminalita (13,1%), zhoršující se politická úroveň (11,5%) a dále z nejvíce preferujících možností ztráta sociálních jistot (10,3%).

Přes veškeré kritické výhrady ohledně polistopadového vývoje v souhrnu podle 57,4% dotázaných převažují klady vydobyté demokratické společnosti nad érou vlády totalitního režimu.

Z polistopadových prezidentů lidé považují za nejvýznamnějšího Havla

Průzkum zjišťoval také názory na to, kterého ze tří polistopadových prezidentů ČR považují lidé za nejvýznamnější osobnost polistopadového vývoje.

45,6% respondentů za takovou osobnost považuje Václava Havla. „Stávající hlavu státu Miloše Zemana pak vnímá jako nevýznamnější osobnost polistopadového vývoje 17,4% dotázaných a exprezidenta Václava Klause, pak vnímá jako nevýznamnější osobnost polistopadového vývoje 12,7% dotázaných,“ uvedli autoři průzkumu.

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…