Kolikpak to berete v té dozorčí radě, pane Jandáku, pane Šťastný...

24.07.2012 8:56

Na vládu míří návrh, který by zákonem stanovil pevná kritéria, za nichž je možné se dostat do dozorčích rad. Cílem je nahrazení dosavadního systému, kdy se na posty v dozorčích radách dosazovali především politici díky svým konexím na ministerstvu. Klíčové firmy státu by tak měli kontrolovat skuteční experti.

Kolikpak to berete v té dozorčí radě, pane Jandáku, pane Šťastný...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
reklama

Návrh předpokládá, že vzniknou nové trvalé komise, které by zodpovídaly za vhodné kandidáty pro radu. „Jsme připraveni o tom jednat,“ citují úterní Lidové noviny premiéra Petra Nečase (ODS). Novela má podporu i u ostatních stran.

Pět základních bodů návrhu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP09) a ministra vnitra Jana Kubice, kteří materiál předkládají, pojednává o tom, že v řadě případů byly do dozorčích rad dosazeny pouze osoby na základě zásluh získaných v jiných oborech činnosti, či snad dobrých vztahů s představiteli ministerstev.  Příčiny tohoto stavu plynou v absenci pravidel pro výběr vhodných uchazečů. Právě ty by měl nově definovat zákon.

Odbornost nyní nefunguje

Dále se návrhu píše o tom, že by při všech ministerstvech měly být zřízeny výběrové a nominační komise, které by vedly ke vhodným kandidátům na tyto funkce ředitelů a členů dozorčích rad. Komise by tak měly být tvořeny stálými členy a odborníky z ekonomické, průmyslové, právní, vědecké či hospodářské oblasti.

Nyní odbornost k provozování pozice v dozorčí radě nefiguruje. Na speciálním webu se pak mají kontrolovat i podmínky odměňování každého člena dozorčí rady.

 „Na rovinu říkám: kdybych za to neměl odměny, tak tam nesedím. Ručím za hospodaření těch společností celým svým majetkem,“ citují Lidové noviny dva roky starý výrok současného šéfa zahraničního výboru sněmovny Davida Vodrážky (ODS).

Ten si ročně za šéfování dozorčí rady společnosti Rozvojové projekty a místopředsednictví v představenstvu Pražských služeb i pražského dopravního podniku přijde na necelých 740 tisíc korun. Vykázaný zisk plyne z majetkových přiznání za rok 2011.

I další známé jména obsazují posty dozorčích rad. Například lékař Boris Šťastný (ODS) za členství v statutárním orgánu Pražských služeb a členství ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) ročně vydělá 600 tisíc. Michal Babák (VV) za členství ve správní radě VZP dostává ročně 216 tisíc.

Nelékaři jako členové rad nemocnic

Na desetitisíce si příjde i poslanec sociálních demokratů Vítězslav Jandák. Ten jako člen dozorčí rady Nemocnice Jindřichův Hradec, vzdělání tedy nekoresponduje s obsazenou funkcí, ročně dostává 37 920 korun. Kolegu mu dělá i Petr Gazdík (TOP09), ten si přijde ročně na 25 tisíc.

Zákon by tak nejenže znemožnil některým politikům na post dozoru nastoupit, ale sami uchazeči by své působení zvažovali. „Předvádět se u komise? To nemám za potřebí,“ pronesl k novému zákonu Milan Bajgar, jenž nyní působí v dozorčí radě energetického gigantu ČEZ.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Mádle, kluku, mám chuť tě proplesknout! Herec nebude rád

12:24 Jiří Mádle, kluku, mám chuť tě proplesknout! Herec nebude rád

Kampaň Jiřího Mádla pro pomoc seniorům už stihla urazit herečku Jaroslavu Obermaierovou svým názvem.…