Komentátor: Kvůli Klausovu naivnímu liberalismu stát selhává a lidé to odnášejí

23.09.2012 7:50

Komentátor Václav Žák se ve svém blogu na Aktuálně.cz pozastavil nad slovy Václava Klause o siláckých, jednoduchých řešeních v podobě prohibice.

Komentátor: Kvůli Klausovu naivnímu liberalismu stát selhává a lidé to odnášejí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus poctil svou návštěvou prvňáčky základní školy Na smetance
reklama

A připomněl v této souvislosti jiný Klausův výrok, který pronesl v létě 1997, kdy byl ještě premiérem a více než pět tisíc českých turistů zůstalo kvůli krachům cestovek v cizině. Premiér Klaus k tomu tehdy řekl: „Stát tady v žádném případě není od toho, aby řešil každý individuální neúspěšný zájezd té či oné cestovní kanceláře.“ Stát podle jeho tehdejších slov není žádnou pojišťovací agenturou.  

Komentátor Žák k tomu poznamenává: „Václav Klaus bytostně nerozumí roli moderního státu. Samozřejmě, že stát není pojišťovací společností. Jeho povinností však je nastavovat pravidla tak, aby se občané mohli s únosnou mírou rizika spolehnout na služby, které jim podnikatelé nabízejí. Hru na volném trhu totiž vytvářejí právě pravidla,“ píše Žák. Ani fotbal by podle něj nebyl fotbalem bez pravidla o ofsajdu.

Pravidla je podle něj vždy třeba nastavit tak, aby rizika pro koncového spotřebitele byla co nejmenší. A musí to udělat stát. Jen naivní pojetí liberalismu, které propagoval právě Václav Klaus, může tvrdit něco jiného. U nás kvůli tomu stát již několikrát naprosto selhal.

„Jak ukazuje aféra s pančovaným alkoholem, Václav Klaus se za celých 20 let v české politice nepoučil,“ uzavírá komentátor. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…