Komentátor Pečinka: Křižácké tažení proti koronaviru. Vyhazujeme do vzduchu ekonomiku

19. 3. 2020 18:20

Bohumil Pečinka z Reflexu napsal pro konzervativní server Info.cz komentář ke koronavirové pandemii, avšak z té strany, která ve veřejném prostoru moc slyšet není. V komentáři vyjádřil obavy o ekonomiku. „Ze všech statistik jasně vyplývá, že nejohroženějšími skupinami jsou lidé nad 65 let. Těm se musí věnovat primární péče,“ napsal Pečinka. To však vláda prý nedělá a místo toho se tu zavádějí plošná opatření s negativním účinkem. „Výsledkem je, že nejen firmy v sektoru služeb, ale i důležité průmyslové podniky jsou nuceny zavírat výrobu,“ dodal.

Komentátor Pečinka: Křižácké tažení proti koronaviru. Vyhazujeme do vzduchu ekonomiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka
reklama

Zástupce šéfredaktora Reflexu Bohumil Pečinka zveřejnil pro server Info.cz komentář o ekonomických důsledcích koronaviru. Způsob řízení státu je podle Pečinky v rozporu s jeho krizovými pravidly. Nejdříve prý dlouhou dobu nevznikal ústřední krizový štáb a potom, co v neděli vznikl, stejně má prý vykastrovanou podobu. To údajně proto, že v jeho čele stojí epidemiolog Roman Prymula a zasedají v něm lidé na úrovni náměstků ministrů, ačkoliv by měl v jeho čele stát právě ministr vnitra Jan Hamáček. „Štáb tak nemá potřebnou politickou sílu a mnohé důležité věci se stejně budou řešit přes vládu, tedy přes Babiše,“ soudí Pečinka.

Celý komentář ZDE:

Anketa

Má prof. Roman Prymula, předseda krizového štábu, vaši důvěru?

93%
7%
hlasovalo: 33204 lidí

Proč je tak důležité, aby v čele ústředního krizového štábu stál politik, a nikoliv náměstek? „Ministr vnitra má jednak po ruce svou ‚armádu‘ složenou z policie, hasičů, části vojáků a celní správy a může dělat bezprostřední opatření. Současně nese politickou odpovědnost, a to je klíčové slovo dneška,“ odůvodnil Pečinka. Epidemiolog je prý zaměřený na jednu věc, a bude tedy prosazovat zostřenou karanténu a větší regulaci. Zato politik musí podle Pečinky myslet i na ostatní věci a primárně prý musí myslet na to, co bude den, týden či měsíc po zrušení karantény. To Prymula prý nemusí. O tom se navíc v Česku vůbec nedebatuje. „Ve jménu křižáckého tažení proti koronaviru si totiž vyhazujeme do vzduchu českou ekonomiku,“ prohlásil Pečinka.

„Rozhodnutí Andreje Babiše a jeho okolí z prvních tří týdnů krize jsou příliš plošná a zbytečně dopadají na celou populaci. Ze všech statistik jasně vyplývá, že nejohroženějšími skupinami jsou lidé nad 65 let. Těm se musí věnovat primární péče. Premiér však nebyl schopen udělat selektivní opatření a plošně hodil deku na celou společnost. Výsledkem je, že nejen firmy v sektoru služeb, ale i důležité průmyslové podniky jsou nuceny zavírat výrobu. Důvody jsou různé – od nedostatku pracovních sil, které jsou zavřené doma nebo se nedostanou přes hranice, až po zablokovaný globální obchod. To je u exportně orientované země smrtelná věc,“ argumentoval ve svém komentáři.

Fotogalerie: - Koronavirová siesta

Lidé využili slunečné počasí a i přes trvající epi...
Lidé využili slunečné počasí a i přes trvající epi...
Lidé využili slunečné počasí a i přes trvající epi...
Lidé využili slunečné počasí a i přes trvající epi...
Lidé využili slunečné počasí a i přes trvající epi...
Lidé využili slunečné počasí a i přes trvající epi...

Dosud se tedy udělala spousta věcí pro záchranu tisíců životů. Pečinka doufá, že někdo pochopí, že se tu nehraje pouze o životy, ale i o ekonomiku a důstojné přežití rodin den po koronavirové pandemii. Prý vláda tím, jak podporuje obavy, tak se tím spouští finanční a ekonomická krize velkého rozsahu. „Soustřeďme se na ochranu nejrizikovějších skupin, ale nesmí se zastavit stát. To se v Česku roku 2020 právě děje,“ zakončil Pečinka komentář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jandové a jiní?” Dalibor Janda ke smrti Jakeše. A Slávek Jandák s dalšími. Nečekané podrobnosti

4:44 „Jandové a jiní?” Dalibor Janda ke smrti Jakeše. A Slávek Jandák s dalšími. Nečekané podrobnosti

ANKETA Co vlastně říci o bývalém generálním tajemníkovi ÚV KSČ Miloši Jakešovi, který před pár dny v…