Komentátor Pečinka o Kalouskovi: Každý je nahraditelný

13. 10. 2016 22:53

Komentátor Reflexu Bohumil Pečinka se vyjádřil k situaci v TOP 09. Zdůraznil, že je každý politik nahraditelný, takže politická poprava může potkat i současného lídra strany Miroslava Kalouska. Pečinka dokonce zmínil jméno politika, který může Kalouska nahradit. Mladý politik této strany Dominik Feri doplnil, co TOP 09 potřebuje jako prase drbání.

Komentátor Pečinka o Kalouskovi: Každý je nahraditelný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka
reklama

Ve Středočeském kraji se rozhádala TOP 09 Miroslava Kalouska – kvůli dosavadní místopředsedkyni sněmovny Jaroslavě Pokorné Jermanové, která by se ráda stala hejtmankou. Část Kalouskovy strany je proti a opustila vyjednávání, jenže druhá část TOP 09 v jednáních pokračuje. Nesledujeme počátek konce této strany? Ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize o tom debatovali první místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan, místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová a radní v severočeských Teplicích za tutéž stranu Dominik Feri.

Dnes večer se sešel krajský výbor středočeské organizace strany a drtivě podpořil postoj Petra Tisa, oznámila hned v úvodu pořadu Langšádlová. Lídr TOP 09 Tiso jednání o koalici v čele s Jermanovou opustil, tři členové TOP 09 však na jednání zůstali. „V tuto chvíli nejednají jménem TOP 09,“ zdůraznila dáma. A co bude se členy strany, kteří teď jdou proti proudu? Langšádlová by prý s nimi ráda jednala a vyjasnila si s nimi názory.

„Na hlasech TOP 09 až tolik nezáleží, protože členové ODS přišli s návrhem podpořit v nominaci na hejtmanku Jaroslavu Jermanovou,“ prohlásil Rakušan. Za svůj cíl si především klade odsun dosud vládnoucích sociálních demokratů a komunistů do opozice. Pokud se stane, že v opozici skončí i TOP 09, bude podle Rakušana třeba na situaci reagovat. Starostové prý v kampani tvrdili, že na kraji chtějí přinést změnu, že nechtějí spolupracovat s dosud vládnoucí levicí, a na tomto postoji se nic nezměnilo. Odmítá však hodnotit, jak ve vyjednávání postupuje hnutí ANO.

„My řešíme, jak hnutí STAN bude kandidovat ve sněmovních volbách. My řešíme, zda jsme natolik silní po krajských volbách, abychom mohli kandidovat sami, nebo budeme kandidovat ve spolupráci s dalšími partnery. V tuto chvíli mohu jednoznačně vyloučit, že bychom šli do předvolební koalice s hnutím ANO,“ oznámil Rakušan. Vše ostatní je prý v tuto chvíli otevřené. „Já bych byl rád, kdyby časem hnutí STAN disponovalo takovou silou, aby se mohlo stát autentickým středovým hnutím. Je otázka, zda k tomu už nazrál čas,“ konstatoval Rakušan.

TOP 09 by prý měla udělat následující

Svůj komentář k tématu přidal i Pečinka, podle něhož teď řada pravicových voličů váhá, koho volit, a teprve čas ukáže, jak to nakonec dopadne ve sněmovních volbách, které jsou za rok. „Tyhle volby ukázaly, že lidovci mají velmi slušné výsledky, pokud jsou převázáni mašličkou nějakého hnutí pro něco. STAN jsou také středovou silou a spoluprací těchto dvou subjektů může vzniknout třetí důležitá síla,“ vyjádřil svůj názor komentátor. Další dvě síly představují hnutí ANO a ČSSD.

V zájmu TOP 09 v příštích sněmovních volbách bude utvořit nějakou koalici a jít s ní do voleb. V tuto chvíli se však strana propadá. Kalousek má jednu z posledních šancí předvést, co umí, jinak by mohl být vyměněn. Bohumil Pečinka je přesvědčen, že je nahraditelný úplně každý politik. Jenže za koho? „Vždycky se někdo nabízí, napadá mě třeba bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger, který má velký morální kredit, ale nemá tah na branku,“ varoval Pečinka.

V poslední době je hodně vidět i mladý teplický radní Domink Feri, ale ten je podle Pečinky zatím příliš mladý. „On samozřejmě je budoucností strany, on může být předseda TOP 09 za padesát let, ale TOP 09 musí svůj problém vyřešit v nadcházejících 12 měsících,“ upozornil komentátor.

Posléze se k situaci ve straně vyjádřil sám Feri, který dal svému předřečníkovi za pravdu. Je opravdu moc mladý na to, aby oslovil např. starší občany. TOP 09 prý také trochu zanedbala oslovování občanů, ať už na besedách či konzistentním volebním programem. Strana ho má, ale v tuto chvíli ho podle Feriho bohužel upozaďuje a upřednostňuje kritiku Andreje Babiše. Babiš postavil svůj politický život na ostré kritice všeho, tak to alespoň vidí Feri, ale TOP 09 by podle jeho názoru měla jít jinou cestou – měla by nabízet nějakou pozitivní vizi. Pozitivní vizi a nové myšlenky, které mohou do strany přivést noví lidé, ale nejen mladí lidé, kromě nich je třeba do strany přilákat úspěšné starosty a tak podobně. „To ta strana potřebuje jako prase drbání,“ zdůraznil Feri.

Nakonec odpovídal i na otázku, zda by stranu chtěl jednou vést. „Za dobu mého dvouletého angažmá v politice se ukázalo, že se odehrává tolik věcí, že si toto netroufám vůbec předvídat,“ uzavřel své vystoupení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…