„Když přijedete do Ruska, nedivíte se už, proč nechala parta kolem prezidentova poradce Martina Nejedlého před nádvořím Pražského hradu nainstalovat bezpečnostní rámy,“ řekl hned v úvodu Leinert, podle kterého je mají v Rusku snad na každém rohu. Prochází se jimi i přes vstup do metra a rámy stále pískají. Všudypřítomné hlídky nemají ani možnost stíhat zkontrolovat, co kdo u sebe vlastně má. „Když se budete tvářit sebevědomě, klidně rámem ve sportovní tášce pronesete i kalašnikova,“ dodal komentátor s tím, že důležitý je asi jen dojem, že jste zkrátka pod dohledem.
Nutno dodat, že metra jsou rozhrkaná, stará a slouží především k přepravě chudých lidí bydlících na obřích sídlištích či odlehlých samotách. „Kabina s paní v uniformě nechybí u eskalátorů, ani na křižovatkách,“ připomněl a dodal, že jej překvapila i odhalená náctiletá dívka v neprůstřelné vestě u vstupu do Zimního paláce. „V Ermitáži paní dohlíží, jestli náhodou nepijete vodu z PET lahve, kterou jste si koupili. Ani v druhém největším městě Ruska, pětimilionovém Petrohradu, ale neteče z kohoutku pitná voda,“ nestačil se divit Leinert.
Toho, co je možné si v Rusku koupit, je ale prý dostatek, ceny však nejsou výrazně nižší než v Česku. „Zarazí vás, jak to místní zvládají poplatit, jistě těžko, pokud nepatří k pár horním milionům, které potkáte v Karlových Varech nebo v Praze,“ upřesnil. Pro představu, průměrný plat Rusů je asi čtyřicet tisíc rublů, v přepočtu na naše zhruba čtrnáct tisíc korun, jenže u nás už průměrná mzda překročila třicet tisíc korun. „A to v Rusku je střední třída mnohem užší než u nás,“ doplnil komentátor a poukázal na to, že lékař si tam vydělá zhruba to, co u nás pokladní v Lidlu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab