Komentátor o školské reformě: Základem maléru je antiministr Dobeš

22.01.2012 18:55

Univerzity se začínají spojovat proti ministru školství Josefu Dobešovi. K té Karlově se přidala Masarykova. Důvodem je návrh školské reformy, která z nich dělá instituce podléhající politikům, bankám a velkým firmám. Malér začíná už ministrem, tedy spíše antiministrem. To si myslí komentátor serveru Týden.cz Martin Fendrych.

Komentátor o školské reformě: Základem maléru je antiministr Dobeš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš
reklama

"Konflikt je znám: univerzity se podle zákona změní v jakési přípravky zaměstnanců pro firmy. Školy mají ovládat politici z lokální úrovně a zástupci firem. UK čeká, že bude omezen základní výzkum (zkoumání, jež není objednáno firmou a nevede třeba k odstranění vrásek, ale pátrá dejme tomu po tom, jak se rozmnožují buňky v rostlinách, z čehož nekouká žádný momentální zisk) a posílen aplikovaný, objednaný, třeba farmaceutickými firmami naordinovaný výzkum," shrnuje to, jak vidí reformu Fendrych.

Ministr školství bude posílen a školné zase posílí banky, které se přetahují o klienty. "Návrhy VŠ norem se nepovedly," shrnuje komentátor. "Řeší věci, které by se ani řešit nemusely, a neřeší maléry. Zadání v minulých letech znělo: kdo umí udělat tři křížky, ať má vysokoškolský titul; staňme se národem vysokoškoláků! Vzniklo plno "vysokých" škol, jejichž úroveň je strašlivá. Horší gymply. Není divu, že stát pak nemá dost peněz na terciální vzdělávání. A s tím se nic nedělá."

Napravovat je toho třeba přitom víc než dost. Ale to reforma neřeší. "Základem maléru je ministr Dobeš. Prototyp ANTIministra školství. VV skvost v Nečasově vládě."


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …