Komentátor odhaluje další koalici, kterou nikdo nevidí. V čele stojí Babiš

12.12.2013 9:06

Komentátor Bohumil Pečinka píše v dnešním vydání Mf Dnes o riziku hnutí ANO, které spočívá v zavedení minimální daně a snížení paušálů pro živnostníky. Zároveň píše o vznikající sněmovní koalici, která funguje paralelně s tou vládní a oslabuje sociální demokraty i lidovce. Podle Pečinky jsou nyní sporným bodem v jednání ANO, ČSSD a lidovců brzdy proti přehlasování uvnitř koalice.

Komentátor odhaluje další koalici, kterou nikdo nevidí. V čele stojí Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka

Komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka v Mladé frontě Dnes shrnuje výsledky dosavadního jednání o koaliční smlouvě tří stran, tedy ČSSD, ANO a lidovců. V komentáři v deníku Mf Dnes však uvažuje například o tom, kde na poměrně velké přerozdělování peněz chce budoucí vládní koalice vzít prostředky. Pečinka upozorňuje na to, že například budou potřebovat finance na zvýšení důchodů a také bude zapotřebí nahradit výpadky za poplatky ve zdravotnictví a za sníženou DPH. Komentátor doufá, že koaliční strany v rýsující se smlouvě alespoň naznačí, kde chtějí vzít 20 nebo prý i 30 miliard, které budou do rozpočtu potřebovat.

„V každé tajence, i té politické, se nabízejí pouze tři možnosti. Za prvé, zvýší se zadlužení státu, zadruhé, porostou daně a zatřetí, problém vyřeší vyšší hospodářský růst. Politická intuice říká, že správná odpověď bude zřejmě za a,“ míní Pečinka. Všechny ostatní projekty, jako jsou centrální nákupy nebo třeba šetření v rezortech, podle komentátora přinesou jen malé efekty nebo se projeví se zpožděním až za dva nebo tři roky.

Živnostníci doufali v nezvyšování daní

„Velké politické riziko nese ANO, protože obrysy koaliční smlouvy počítají od roku 2015 se zavedením minimální daně pro živnostníky a snížením daňových paušálů,“ napsal Bohuslav Pečinka s tím, že právě živnostníci jako nejpočetnější profesní skupina přešli v říjnových volbách od ODS k ANO s nadějí, že jim nebudou zvýšeny daně. Bohumil Pečinka tak naznačil pravděpodobné velké zklamání mnohých, kteří dali důvěru hnutí ANO Andreje Babiše.

Vzniká ještě jedna, neviditelná koalice

Ve svém komentáři Pečinka ještě upozorňuje na jeden velice zajímavý jev, a to na skutečnost, že vzniká ještě jedna koalice. „Několik zasedání Poslanecké sněmovny naznačilo dvojlomnost nové české politické situace. Na vrcholné úrovni spolu jednají strany ČSSD, ANO a KDU-ČSL o novém vládním angažmá. Současně z prvních schůzí sněmovny je patrné, že na parlamentní úrovni funguje ještě jedna neviditelná koalice stran, které mají k sobě lidsky i politicky velmi blízko – ANO, KSČM, Úsvit a menší část ČSSD,“ píše Pečinka.

Hlavním lídrem této koalice je podle komentátora Andrej Babiš a v případě hlasování prý dá dohromady přinejmenším devadesát čtyři hlasů. "Vládní politice to dává dvojí těžiště, což v budoucnu bude oslabovat jak sociální demokracii, tak lidovce,“ míní Pečinka.

Proto podle komentátora Pečinky lidovci usilují o jakýsi systém brzd a pojistek uvnitř koalice proti přehlasování. Podle Pečinky právě toto ztěžuje jednání o vládě. Rovnováha koaličních sil podle něj není ideální.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

22:10 Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

Další předvolební debata Radiožurnálu je za námi. Ve čtvrtek ve studiu usedli Josef Nerušil (Svoboda…