Komentátor si posvítil na článek Vladimíra Dlouhého k Ukrajině a Rusku

19.08.2014 15:52

Na agresi na Ukrajině, podporu separatistů a sestřelení civilního malajsijského letadla se muselo odpovědět, píše komentátor Jan Macháček. Vysvětluje také, kam podle něj sahá ruský vliv a případný vstup Ukrajiny do NATO.

Komentátor si posvítil na článek Vladimíra Dlouhého k Ukrajině a Rusku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Komentátor ve svém Auditu Jana Macháčka na Respekt.cz poukazuje na článek prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého. Podle něj se v Německu možná rodí kompromis, na kterém by tamější firmy vydělaly, a proto ČR nesmí předčasně vyklidit své pozice v Rusku.

Cituje pak jednu Dlouhého větu: „Ukrajinské členství v NATO naprosto nepřichází v úvahu, naopak stabilizace nebude možná bez nalezení kompromisu s ruskými požadavky.“ Právě ta Macháčka nejvíce zaujala. „Zaprvé, ukrajinské členství v NATO nikdo nenavrhuje, zadruhé by bylo zvláštní, kdyby o tom, co připadá či nepřipadá v úvahu, rozhodovala Hospodářská komora ČR. Je asi dobré připomenout, že Ukrajina je suverénní stát (nikoli podstát či něčí zájmová oblast) a o svém osudu budou rozhodovat výhradně ukrajinští občané se svými potenciálními partnery,“ vysvětluje ve svém komentáři.

Přidává i přirovnání. „Jeffrey Sachs se nedávno ve Financial Times pokusil o přirovnání. Kdyby Mexiko vstoupilo do ekonomické aliance s Čínou, s vyhlídkou na alianci vojenskou, zinscenovaly by asi USA v Mexiku puč,“ doplňuje Dlouhého text.

Naráží pak i na sankce vůči Rusku, které podle něj nejsou projevem populistické bezradnosti. „Na teritoriální agresi, pokračující podporu povstalcům a sestřelení civilního letadla nebylo možné nijak neodpovědět. Jako občan členské země NATO si nepřeji americkou ‚kyselou rezervovanost‘, až se Německo s Ruskem dohodne. V rámci zájmu bezpečnosti si přeji naopak semknutost Evropy a USA v rámci NATO,“ dodává Macháček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ester Ledecká? To byste se divila! Důležité a kladné svědectví o hvězdě našeho sportu

22:57 Ester Ledecká? To byste se divila! Důležité a kladné svědectví o hvězdě našeho sportu

Vítězství Ester Ledecké nejen rezonuje v českých a zahraničních médiích ve smyslu fascinujícího zla…