Komentátor z Respektu: Zeman si koupí komunisty a volby nebudou

25.06.2013 18:21

Komentátor Jan Macháček předpovídá, že po jmenování Jiřího Rusnoka premiérem, jak to udělal prezident Miloš Zeman, předčasné volby nebudou. Spíše naopak. Všechno ale má v rukou poslanecká sněmovna.

Komentátor z Respektu: Zeman si koupí komunisty a volby nebudou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka premiérem
reklama

Zeman si podle něj "koupí" komunisty. "A hlavu státu na rozdíl od Jany Nagyové nelze pro politické obchody či politickou korupci nijak stíhat. Sociální demokracii se bude Zeman snažit rozkládat a vnitřně oslabovat a ODS mu pomůže rozložit a oslabit Václav Klaus. Možnost trestního stíhání či vazby po skončení mandátu může leckoho také od hledání předčasných voleb zneklidnit," píše Macháček, komentátor webů Respekt.cz a IHNED.cz.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Úřednická vláda může podle něj klidně vládnout až do voleb v roce 2014, tím by ale Zeman porušil Ústavu. "Faktem ovšem je, že první Topolánkovu vládu nechal v roce 2007 vládnout tehdejší prezident Václav Klaus v demisi celé čtyři měsíce. Pokud se dnes mluví o tom, že úřednická vláda chce rozhodnout o zakázce na dostavbu Temelína, je třeba připomenout, že tehdejší vláda s ministrem financí Vlastimilem Tlustým vládla tak dlouho, protože potřebovala pod dohledem prezidenta Klaus zajistit smír s investiční bankou Nomura, která byla podezřelá, že se podílela na tunelování IPB," připomíná Macháček.

Sněmovna by přitom podle komentátora kromě svého rozpuštění mohla klidně zítra změnit Ústavu nebo třeba zákon o tom, že vláda bez mandátu nemůže rozhodovat o Temelínu. "Otázka ovšem je, zda Zeman spíše nepočítá s tím, že jeho vláda prostě důvěru dostane. Komunisté mohou vládu podpořit nebo odejít ze sálu. Když vláda žádá o důvěru, stačí prostá většina poslanců. Opět záleží na tom, jak úspěšně bude prezident strany štěpit a jak si to tyto nechají líbit," napsal Macháček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

12:53 Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

Václav Moravec ve svém pořadu tvrdil, že na vyšehradské schůzce byl i náměstek VZP Šmehlík. Ten to p…