Komplikace pro podporu penzistům. Pravice ji zablokovala, letos už se nejspíš nestihne

15.09.2020 19:11

Návrh na příspěvek pět tisíc korun důchodcům Sněmovna zrychleně schvalovat nebude. ODS a TOP 09 zablokovaly žádost vlády hlasovat o něm už v prvním čtení. Jak konstatuje server Info.cz, penzisté se tak mimořádného příspěvku asi letos nedočkají.

Komplikace pro podporu penzistům. Pravice ji zablokovala, letos už se nejspíš nestihne
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

Vláda dnes ve Sněmovně zablokovala projednání situace v zemi v souvislosti se šířením koronavirové nákazy, které požadovala opozice, načež ODS a TOP 09 jí to vrátila. Vetovaly žádost kabinetu Andreje Babiše (ANO) ohledně hlasování v prvním čtení o bodu, kterým měla Sněmovna ve zrychleném režimu posvětit vládní návrh na mimořádný a jednorázový příspěvek důchodcům. To nejspíš znamená, že senioři pětitisícový příspěvek zřejmě letos nedostanou, neboť návrh nestihne projít celým schvalovacím procesem. 

Vetování návrhu zdůvodnil například předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Uvedl, že je rozpočtově nezodpovědný, a přirovnal celou věc k objednávce v restauraci. Podle něj je to totiž stejné, jako kdyby si člověk objednal pět porcí svíčkové a při snědení čtvrté by řekl, že nemá na zaplacení, ale že udělá vše pro to, aby těch porcí všech pět nesnědl. Podle něj tento vládní návrh ze všeho nejvíc připomíná nějakou scénu z létajícího cirkusu britské komediální skupiny Monty Python.

Kritika pak přišla i ze strany ODS, konkrétně od předsedy poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury, kterému vadila jednorázovost příspěvku. Často pak také zaznívalo, že „rouškovné“ je populistickým krokem, což například odmítala ministryně práce a sociálních věcí. 

„Je to kompenzace inflace, která v posledních dvanácti měsících roste nevídaným způsobem a roste nejvíce od roku 2012,“ uvedla.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mrkvový ignorant. Zbláznil se ten Babiš už úplně? Telička napráskal, jak si o svém bývalém předsedovi povídá v Bruselu

17:33 Mrkvový ignorant. Zbláznil se ten Babiš už úplně? Telička napráskal, jak si o svém bývalém předsedovi povídá v Bruselu

Čau lidi. Premiér Babiš sdílel na svém facebooku mrkvový cupcake. A lidi mu ho dali sežrat. Polovina…