Komunista Černý promluvil v ČT: EU se rozpadá. Václav Klaus nám říkával...

10.03.2016 19:20

Komunistický poslanec Alexandr Černý zavítal do křesla pro hosta čtvrtečního Interview ČT24. Diváky varoval, že se EU rozpadá a my to musíme změnit, protože v základu Unie tkví dobrá myšlenka. Jako samostatně stojící stát bychom jen těžko dokázali čelit Číně či Indii. EU ale musí řešit uprchlickou krizi. V tuto chvíli nám prý nezbývá nic jiného, než se nechat vydírat Tureckem. Ale jak dlouho to ještě vydržíme? Budeme bojovat za turecké zájmy proti Kurdům?

Komunista Černý promluvil v ČT: EU se rozpadá. Václav Klaus nám říkával...
Foto: hns
Popisek: Alexander Černý v půlnočním rozhovoru

Cokoli teď EU udělá v řešení uprchlické krize, bude dobré. Dříve toho státy mohly udělat mnohem více. Dnes už jde především o to, aby se dělo alespoň něco. „My nekritizujeme vstup do EU, my kritizujeme některé praktiky EU,“ zdůraznil komunistický politik. Dnes již nastává rozklad EU. „Já tvrdím, že proces rozpadu už byl zahájen. Dnes demonstrovat jednotu je krásné, ale je třeba to demonstrovat konkrétními činy, slova nestačí. Realita je dnes taková, že se bortí Schengen. Tím to začíná.

Společná Evropa je však podle politika dobrá myšlenka. Jednotlivé státy Evropy by jen těžko dokázaly konkurovat takovým kolosům, jako jsou Čína či Indie. V základu tohoto společenství stojí dobrá myšlenka, jen si musejí jednotlivé státy říci co dál. Kolik lidí mohou jednotlivé země přijmout a tak podobně. „Odhady by měly být. Bezpečnostní politika se dělá na základě toho, že se tím kompetentní lidé zabývají,“ upozornil expert strany na obranu.

V tuto chvíli se EU neobejde bez Turecka. „Sama se dostala do této situace a bude za to ještě nějakou dobu trpět.“ Turecku to dává prostor k dalšímu nátlaku na Evropu. Další věc je, co se stane v Sýrii. „Tam pravděpodobně dojde k velmi složitému řešení kurdské otázky. Dobře víme, že možný Kurdistán je pro Turecko nepředstavitelný. Co budeme dělat, až nám bude Turecko říkat, že nesmíme připustit vznik Kurdistánu. To tam vyšleme vojáky a budeme říkat, že si to Turci nepřejí?“ ptal se Černý. Unie přitom o problémech v Sýrii věděla celá léta, ale nic nedělala.

Exprezident Klaus nám říkával...

Dnes jsou v Turecku asi tři miliony uprchlíků, ale může jich být víc. S Tureckem jde o systém výměny uprchlíků jeden za jednoho. „Já použiji to otřesné slovo kus za kus. Zní to hrozně, když si uvědomíme, že tam jde o lidi,“ upozornil host. Syřanům by pomohlo, kdyby se v zemi přestalo bojovat a oni se mohli začít podílet na obnově země.

Podle Černého bychom se měli zamyslet nad tím, kdo spustil uprchlickou krizi. Takový aktér by se pak měl podílet na zklidnění situace. Jenže velcí hráči tuto debatu nikdy nepřipustí. Česko by o ni zřejmě stálo, ale je příliš malým hráčem v EU, aby se český názor prosadil. Černý ve vysílání zavzpomínal i na slova exprezidenta Václava Klause. „Když se vrátil z jednání v EU, říkal: Já když jim něco říkám, tak mě nikdo neposlouchá. Zmlknou jedině tehdy, když promlouvá německý nebo francouzský politik,“ popsal Černý vzpomínky Klause.

Nakonec promluvil o Tibetu a Číně. Na dnešní den připadá výročí povstání Tibeťanů proti komunistické čínské vládě. Černý upozornil, že nás brzy čeká historická návštěva z Číny a my příliš zdůrazňujeme některé problematické momenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu

6:57 „Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu

Prezident Miloš Zeman se po svém znovuzvolení rozhodl dát premiérovi v demisi Andreji Babišovi hodně…